حمل 21, 1400 15:25 Asia/Kabul
  • روحانی: آمریکا و آژانس بین المللی اتمی به ایران بدهکارند
    روحانی: آمریکا و آژانس بین المللی اتمی به ایران بدهکارند

رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی اتمی به ایران بدهکار است گفت: آمریکا، کشور‌های اروپایی و صنعتی باید بدهکاری خود را به ملت ایران پرداخت کنند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری صدا وسیما؛ حسن روحانی روز شنبه در مراسم بهره برداری از دستاورد‌های هسته‌ای در روز ملی فناوری هسته‌ای افزود: آژانس بین المللی، آمریکا و اروپا بدهکار ایران هستند و کشور‌های بزرگ صنعتی نیز باید بدهی خودشان را به ایران پرداخت پرداخت کنند.

روحانی با بیان اینکه اگر غربی‌ها درست بیندیشند‏‏‏‏ نگرانی آنها در زمینه صنعت هسته‌ای ایران نابجاست تصریح کد، اگر توجه کنند به اهداف جمهوری اسلامی ایران و اخلاق و اعتقاداتی که بر این کشور حاکم است قاعدتا حساسیت آنچنانی نباید داشته باشند.

وی گفت: چون خودشان معمولا از این فناوری در جهات دیگر استفاده کرده اند، همه را همانند خود می‌دانند و ما را هم در ردیف و سلسله خودشان قرار می‌دهند و گاهی اظهار نگرانی می‌کنند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که اهداف فناوری هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از اول روشن بوده است، افزود: از این فناوری در بخش‌های مختلف کشور از جمله صنعت، کشاورزی، پزشکی و به ویژه انرژی استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد، تمام فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح آمیز است و همه فعالیت‌های ما برای اهداف غیرنظامی است.

روحانی افزود: همان گونه که رهبر معظم انقلاب چندین نوبت بر آن تاکید کردند، از دید اخلاق و فقه ما اساسا پیگیری سلاح مخربی که می‌تواند خطری بزرگ برای جامعه‌ای بزرگ باشد، نادرست است و ایران هرگز دنبال چنین چیزی نیست.

وی گفت: ما آثار کار خطرناک و غلطی را که آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم در ژاپن انجام دادند از یاد نبرده ایم.

تگ