حمل 22, 1400 08:12 Asia/Kabul
  • صالحی: ایران از صادرکنندگان رادیوداروها در جهان است
    صالحی: ایران از صادرکنندگان رادیوداروها در جهان است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از صادرات رادیودارو به هند، لبنان، سوریه، عراق و برخی از کشورهای اروپایی خبر داد.

به گزارش رادیو دری؛ علی اکبر صالحی شامگاه شنبه در برنامه تلویزیونی نگاه یک شبکه اول سیما به تشریح آخرین دستاوردها در حوزه هسته‌ای که روزشنبه رونمایی و مورد بهره برداری قرار گرفت، پرداخت.

صالحی در اینباره گفت:‌ 133 دستاوردی که رونمایی شد بخش عمده آن به چرخه سوخت هسته‌ای برمی‌گردد که بخش عمده آن مربوط به غنی سازی می‌شود.

وی به سانتریفیوژ خاصی که مورد نیاز بانک خون است و از آن رونمایی شد اشاره کرد و افزود: قرار بود این سانتریفیوژها از کشور آلمان با قیمت گزاف خریداری شود که توانستیم با کیفیت بسیار عالی تولید کنیم.

صالحی با بیان اینکه یکی از تجهیزات مورد نیاز برای واکسن کرونا، سانتریفیوژ است، گفت: سازمان انرژی اتمی ایران از طریق یکی از شرکت‌های خود برای یکی از شرکت‌های تولید واکسن کرونا اقدام به تولید سانتریفیوژ کرد.

علی اکبر صالحی با اشاره به اینکه حدود 15 نوع سانتریفیوژ در اختیار داریم، گفت: امروز زنجیره کامل IR6 را راه‌اندازی کردیم در حالی که باید هفت هشت سال بعد راه‌اندازی می‌کردیم. قرار است به زودی دو آبشار دیگر IR6 در فردو راه‌اندازی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: هزار سانتریفیوژ IR2m را نصب کردیم. 16 هزار و 500 سو ظرفیت غنی سازی داریم، ولی قبل از برجام حداکثر آن 13 هزار سو بوده است. دائم به این ظرفیت اضافه می‌شود. دو زنجیره کامل IR4 نصب شده است.

وی ادامه داد: سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن منفجر کرد ولی باز نایستادیم و سالنی را ایجاد کردیم. در دل کوه نزدیک نطنز در حال کار هستیم که سالن‌های حساس را به دل کوه می‌بریم و امیدواریم سالن‌های مورد نظر سال آینده در دل کوه آماده شود و این تاسیسات را به آنجا منتقل کنیم.

صالحی گفت: ایران در حوزه غنی سازی به آستانه این فناوری رسیده و نیاز به مهندسی معکوس نداریم و خودمان طراحی می‌کنیم.

وی یادآور شد: می‌توانیم IR6 را تولید انبوه کنیم، ولی می‌خواهیم با استاندارد جهانی جلو برویم.

 

تگ