حمل 22, 1400 12:10 Asia/Kabul
  • ارسال نامه \
    ارسال نامه \" ایران ‌ایر \" به بویینگ برای اجرای تعهدات این شرکت

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران " ایران ایر "، از ارسال نامه به بویینگ با هدف اجرای تعهدات این شرکت هواپیماساز در قبال ایران خبر داد.

«علیرضا برخور» مدیرعامل " ایران ایر"،  روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره امکان احیای قرارداد خرید هواپیما از شرکت بویینگ گفت: در پایان سال گذشته میلادی 2020  نامه‌ای را به شرکت هواپیماسازی آمریکایی " بویینگ "  ارسال کردیم که بر اجرای تعهدات و بحث حقوق بشر که آمریکا همواره مدعی آن بوده، اشاره داشتیم.

مدیرعامل " ایران ایر"،  افزود : در این نامه متذکر شدیم که بویینگ باید به گونه‌ای رفتار کند که مردم ایران از امتیازات مربوط به هواپیما و قطعات مناسب و ایمن که براساس قرارداد حق مسلم ایران است، بهره‌مند شوند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران،  نیز  از امکان پیگیری حقوقی قراردادهای خرید هواپیما از بویینگ که با خروج آمریکا از برجام متوقف مانده، خبر داد و گفت: بویینگ باید  به قرارداد خود با "ایران ایر " پاسخگو باشد.

پس از امضای برجام و اجرایی شدن این توافق بین‌المللی، ایران‌ایر اقدام به سفارش ۸۰ فروند هواپیما  از شرکت هواپیماسازی بویینگ کرد. 

با خروج آمریکا از برجام،  در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور این قراردادها به حالت تعلیق درآمد و عملا بویینگ هیچ هواپیمایی را به ایران  تحویل نداد.

کلیدواژه