حمل 24, 1400 12:00 Asia/Kabul

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به تحریم چند مقام و نهاد ایرانی توسط اتحادیه اروپا تاکید کرد: اروپا نه آبروی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند.

محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: اروپا از ژست‌های خالی و بی‌اساس به اصطلاح خودشان حقوق‌بشری برگردند و واقعیات را نگاه کنند. اروپایی‌ها باید به فکر حیثیت خودشان باشند. اروپا در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارد. اروپا نمی‌تواند دنیا را موعظه کند.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اروپایی که بیگانه‌ستیزی، اسلام‌ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمان‌ها ایجاد کرده؛ این اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند. این را اروپایی‌ها هر چه زودتر بفهمند زودتر متوجه می‌شوند.

ظریف با تاکید بر اینکه ما هیچ مشکلی برای بازگشت به تعهدات برجامی نداریم،‌ گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی برای آنها نخواهد داد و این اقدامات فقط وضعیت را برای آنها دشوارتر می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این نشست خبری، تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران را اشتباه بزرگ و بدتر از جرم توصیف کرد و گفت، این رویکرد اتحادیه اروپا نشان می‌دهد آن‌ها نمی‌دانند در زمینه حقوق بشر چه اتفاقی در اروپا می‌افتد.

لاوروف همچنین تاکید کرد: هر گونه تلاش برای بر هم زدن روند برجام را محکوم می‌کنیم.

تگ