حمل 25, 1400 07:39 Asia/Kabul
  • عراقچی: نشست کمیسیون مشترک برجام یک روز به تعویق افتاد
    عراقچی: نشست کمیسیون مشترک برجام یک روز به تعویق افتاد

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر سه شنبه از به تعویق افتادن یک روزه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین خبر داد.

به گزارش رادیودری، "سیدعباس عراقچی" با اشاره به برنامه قبلی نشست ایران و 1+4 که قرار بود روز چهارشنبه در وین برگزار شود، اظهار داشت، به دلیل ابتلای یکی از اعضا به ویروس کرونا جلسه پنجشنبه برگزار خواهد شد.

"میخائیل اولیانوف"  Mikhail Ulyanov  نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در پیامی توییتری اعلام کرد، نشست کمیسیون مشترک برجام یک روز به تاخیر افتاده و این نشست در روز 15 آوریل/26حمل به صورت حضوری برگزار خواهد شد.»

تیم مذاکره‌کننده ایرانی به ریاست "سید عباس عراقچی" معاون سیاسی وزیر  خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته برای از سرگیری گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام وارد شهر وین شد.

قرار است دیدارها و رایزنی‌ها با اعضای باقی‌مانده برجام  به صورت دو و چندجانبه آغاز شده و در روزهای آتی ادامه یابد.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه 2 آوریل/13حمل به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد، سه‌شنبه 6 آوریل/17حمل این گفت‌وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل و بررسی‌ها را انجام دهد. نتایج بررسی‌های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه 9 آوریل/20حمل منعکس و اعلام شد که هیأت‌های برای تنفس و مشورت‌ به پایتخت‌ها برمی‌گردند و مقرر شد روز چهارشنبه دوباره در وین گردهم بیایند.

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه گذشته به خواست منطقی ایران درخصوص برداشته شدن همه تحریم ها اشاره کرد و اظهار داشت؛ موضع ایران این است که همه تحریم‌ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته شوند و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند.

واشنگتن در می 2018 در دوره ریاست جمهوری "دونالد ترامپ" به صورت یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و از آن پس علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌ های گسترده‌ای را نیز علیه تهران وضع کرده است، اما "جو بایدن" رئیس جمهور جدید آمریکا به بازگرداندن ایالات متحده به این توافق ابراز تمایل کرده است؛ با این حال تاکنون هیچ اقدام عملی از جانب دولت بایدن برای بازگشت به برجام صورت نگرفته است.

تگ