حمل 26, 1400 15:05 Asia/Kabul
  • تأکید گروسی بر اطلاع رسانی ایران به آژانس درباره غنی‌سازی 60 درصد
    تأکید گروسی بر اطلاع رسانی ایران به آژانس درباره غنی‌سازی 60 درصد

مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی تأکید کرد، ایران آژانس را در جریان غنی‌سازی 60 درصد قرار داده است.

به گزارش رادیو دری ، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه "ان اچ اکی" ژاپن ضمن ابراز امیدواری برای حصول پیشرفت در نشست امروز پنج شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرد مقام‌ های جمهوری اسلامی ایران، آژانس را در جریان تصمیمات خود برای آغاز غنی‌سازی 60 درصد قرار داده و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأسیسات هسته ای نطنز حضور دارند.

گروسی همچنین گفت نشست کمیسیون مشترک برجام در وین بسیار مهم است و تأثیر زیادی بر توافق میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در خصوص بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای خواهد داشت.

نشست کمیسیون مشترک برجام امروز پنجشنبه با حضور هیأت های ایران و ‌گروه 1+4 در وین برگزار خواهد شد و رایزنی‌های فنی در قالب نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای نیز طی گفت و گو های طرفین انجام می شود.

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه خبر داد که ایران تقریبا مقدمات آغاز غنی سازی 60 درصد را در سایت هسته‌ای نطنز تکمیل کرده است.

از سوی دیگر «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4 در وین حضور دارد، بعدازظهر روز سه‌شنبه از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی خبر داد و گفت: «ایران امروز ( چهارشنبه) در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی سازی 60 درصدی را آغاز می‌کند».

«کاظم غریب‌آبادی» نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز بامداد چهارشنبه گفت که غنی سازی 60 درصد توسط دو آبشار IR-4‌و IR-6 در سایت هسته‌ای نطنز صورت خواهد گرفت.

تگ