حمل 28, 1400 08:17 Asia/Kabul
  • واکنش ایران به اظهارات مداخله جویانه اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس
    واکنش ایران به اظهارات مداخله جویانه اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به اتحادیه عرب و شورای همکاری توصیه کرد به جای همنوایی با رژیم صهیونیستی در اتهام زنی مستمر به ایران، توجه خود را معطوف فعالیت های هسته ای نظامی و غیرقانونی این رژیم کنند.

به گزارش رادیو دری، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه جمعه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه سازمان‌های موسوم به اتحادیه عرب و یا شورای همکاری خلیج فارس و با یادآوری نقش مخرب معدودی از کشورها تاکید کرد: این اظهارات ناشیانه و غیرمسئولانه در ادامه اظهارات ضدایرانی آنها بیان می شود که هدف از طرح آنها نه درخواست مشارکت، بلکه به منظور تخریب روند گفتگوهای فنی در وین است.

خطیب زاده افزود: دبیران کل این نهادها بدانند که ایران عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده و همه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی تحت نظارت برنامه های پادمانی این سازمان قرار دارد و بدیهی است توسعه این برنامه منطبق با حقوق مشروع جمهوری اسلامی ایران و براساس منافع ملی و بمنظور تامین نیازهای صلح آمیز ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه گفت: بهتر است این مجموعه ها با پرهیز از تجاهل نسبت به واقعیت های موجود، نگرانی خود را معطوف به طرف های ناقض این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ کنند. 

خطیب زاده به دبیران کل این مجموعه ها توصیه کرد خطرات صدها کلاهک هسته ای رژیم صهیونیستی و عضویت نداشتن در ان.پی.تی را بعنوان بزرگترین تهدید صلح و ثبات و امنیت در منطقه مد نظر خود قرار دهند.

«نایف فلاح مبارک الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه بر ضرورت مشارکت کشورهای عضو این شورا در مذاکرات برجام تأکید کرد و در نامه‌ای به وزرای خارجه آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان مدعی شد که شورای همکاری خلیج فارس سهم اصلی را در تقویت امنیت و ثبات آن دارد. 

الحجرف گفت: مذاکرات کنونی در وین نباید تنها برنامه هسته‌ای ایران را شامل شود بلکه رفتارهای ایران که عامل بی‌ثباتی در منطقه است، موشک‌های بالستیک و پهپادها را دربر گیرد.

شورای همکاری خلیج فارس همچنین مدعی شد که «غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ایران برای امنیت منطقه و جهان بسیار خطرناک و نگران‌کننده است و جامعه جهانی بایستی به مسئولیت خود در قبال این تحول خطرناک که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند، عمل کند».

کلیدواژه