ثور 01, 1400 12:31 Asia/Kabul
  • مرحله سوم تست انسانی واکسن کووایران برکت امروز آغاز می‌شود
    مرحله سوم تست انسانی واکسن کووایران برکت امروز آغاز می‌شود

رییس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت" از امروز ( یکم اردیبهشت/ثور) فاز سوم تست انسانی خود را آغاز می کند.

به گزارش رادیودری، مصطفی قانعی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از ۹محصول یکی از استارتاپ مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور ایران در جمع خبرنگاران افزود: در صورتی که نتایج فاز سوم تست انسانی این واکسن در میانه راه مناسب و مورد تایید باشد، مجوز ورود به بازار را در خرداد/جوزا ۱۴۰۰ دریافت می کند.

وی ادامه داد: به احتمال زیاد این محصول اولین واکسن ایرانی خواهد بود که وارد بازار می شود.

قانعی اظهار داشت: مجموعه های دیگری هم در این حوزه در حال فعالیت هستند که پیش بینی می شود واکسن های آنها  ۳ تا ۴ ماه آینده وارد بازار شوند.

وی یکی از این واکسن ها را واکسن کرونا پاستور مشترک ایران و کوبا اعلام کرد و گفت: فعالیت مشترک در این زمینه با کشورهای دیگر در حال انجام است.

قانعی یادآور شد: واکسن سیناژن، مشترک با استرالیا و واکسن گامالیا مشترک با روسیه از دیگر طرح های مشترک تولید واکسن کرونا است و امید می رود تا مهر ماه بتوانند تولیدات خود را به بازار عرضه کنند.

وی افزود: در حال حاضر هفت مجموعه اعم از تولید داخل و مشترک با سایر کشورها هستند که امید است هرچه زودتر تولیدات آنها وارد بازار شود.

قانعی بیان داشت: واکسن کرونا دانشگاه بقیه الله به عنوان واکسن نوترکیب هم آماده است که در چند هفته آینده مجوز کمیته اخلاق در پژوهش های پزشکی را دریافت کند.

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی/جدی) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روی سه داوطلب آغاز شد.

کلیدواژه