ثور 04, 1400 11:21 Asia/Kabul
  • دعوت از ژاپن برای پیوستن به ابتکار ایرانی
    دعوت از ژاپن برای پیوستن به ابتکار ایرانی

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در دیدار سفیر ژاپن، از این کشور دعوت کرد به ابتکار ایرانی"نهضت جهانی، فراگیر و استثناناپذیر خلع سلاح کشتار جمعی" بپیوندد.

به گزارش رادیو دری، علی باقری‌کنی، در دیدار «کازو توشی آیکاوا»، سفیر ژاپن در ایران، حقوق بشر را ارزش مقدس انسانی خواند و گفت: غربی‌های مدعی حقوق‌بشر سیاه‌ترین کارنامه‌ نقض حقوق ملت‌های جهان را دارند و از این نظر با فاصله بسیار زیاد و دست‌نیافتنی رکورددار نقض حقوق بشر در طول تاریخ بشریت هستند.

وی افزود: تهران و توکیو می‌توانند با ایجاد نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی جبهه‌ای به وسعت همه انسان‌ها برای مقابله با سازندگان، تولیدکنندگان، فروشندگان و استفاده کنندگان از سلاح‌های کشتار جمعی به وجود بیاورند که نتیجه آن اهدای صلح و امنیت به جهانیان است.

باقری‌کنی با اشاره به این که دو ملت ایران و ژاپن بزرگترین قربانیان سلاح کشتار جمعی در قرن بیستم هستند، تصریح کرد: هیروشیما و سردشت نماد بارز جنایت امریکا و اروپا علیه بشریتند و به همین جهت ایران و ژاپن سزاوارترین کشورها برای پرچمداری مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و دفاع از قربانیان این سلاح‌ها هستند.

وی با اعلام آمادگی برای هم‌اندیشی و همکاری با طرف ژاپنی برای ایجاد این نهضت جهانی، افزود: تفاوت نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی با کنوانسیون‌های بین‌المللی مشابه آن است که برخلاف معاهدات بین‌المللی در زمینه خلع سلاح که عمدتاً قدرت‌های بزرگ را از شمول خلع سلاح مستثنی می‌کند، نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی فراگیر، همه‌جانبه و استثناناپذیر است.

سفیر ژاپن نیز در این دیدار با اشاره به قدمت مناسبات دوجانبه با ایران و با بیان این که رویکرد ژاپن در مسائل حقوق بشری همکاری و گفتگو است، تصریح کرد: استمرار گفتگوهای حقوق بشری در دستور کار است.

کلیدواژه