ثور 16, 1400 08:12 Asia/Kabul
  • معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم‌ها حق حیات مردم را هدف قرار می دهد
    معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم‌ها حق حیات مردم را هدف قرار می دهد

معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خواستار اقدام فوری و موثر جامعه بین الملل برای رفع تحریم های غیرقانونی و نامشروع علیه کشورهای درحال توسعه شد.

به گزارش رادیودری، "زهرا ارشادی"، در ششمین اجلاس سالیانه مجمع علم، فناوری و نوآوری شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع علیه کشورهای در حال توسعه را مانع جدی برای مقابله با ویروس کرونا دانست و گفت: اقدامات قهریه یکجانبه حق حیات و سلامت مردم عادی را هدف قرار داده است.

"ارشادی" در این اجلاس با بیان اینکه حق توسعه ازجمله حق دسترسی به فناوری‌های نوین برای کشورهای درحال توسعه در بستری که چندجانبه گرایی با فشارهای شدید و روزافزون روبروست قابل تحقق نخواهد بود، تصریح کرد،  جامعه بین‌المللی باید اقدامات فوری و موثری را برای محو هرگونه اقدامات یکجانبه قهرآمیز ازجمله تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع علیه کشورهای درحال توسعه اتخاذ کند چرا که اینگونه اقدامات توجیه‌ناپذیر و غیرقانونی علاوه بر مغایرت با منشور ملل متحد و اصول بنیادین حقوق بین الملل، از تحقق توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشورها جلوگیری می‌کند.

تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا که شامل اقلام اساسی و حتی دارویی و پزشکی می شود باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم کشورهای تحت تحریم آمریکا به ویژه بیماران کرونایی شده است.

"محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشتر با انتقاد از سیاست های خصمانه آمریکا آن هم در بحبوحه شیوع کرونا گفته بود، جهان دیگر نمی تواند در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا که با تروریسم پزشکی پیوند خورده سکوت کند.

کلیدواژه