ثور 20, 1400 11:24 Asia/Kabul

عناصر تحریک شده ای که قصد داشتند وارد کنسولگری ایران در کربلا شوند با اقدام به موقع پلیس عراق پراکنده شدند.

به گزارش رادیودری به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، پس از اینکه برخی فعالان رسانه‌ای در اقدامی مشکوک، ایران را عامل ترور ایهاب الزونی فعال اجتماعی معرفی کردند، برخی افراد غروب یکشنبه نخست در داخل عتبه حسینی در شهر کربلای عراق، شعار ضد ایرانی سر دادند و بعد طبق یک اقدام که هماهنگ شده به نظر می‌رسید به سمت کنسولگری ایران رفتند و با آتش زدن لاستیک خودرو‌ها و کیوسک پلیس قصد نفوذ به کنسولگری را داشتند که با دخالت نیرو‌های ضد شورش متفرق شدند، اما قبل از متفرق شدن، ده‌ها عکس و ویدئو از محل آتش زدن در اطراف کنسول ایران را در فضای مجازی منتشر کردند تا از این طریق دیگر استان‌ها را نیز علیه ایران تحریک کنند.

از جمله این اقدام‌ها، انتشار اخبار دروغ مبنی بر ترور یک فعال اجتماعی در بصره بود تا فضا را دوباره علیه کنسولگری‌های ایران متشنج کنند.

رئیس پلیس کربلا  در اینباره گفت: تهاجم شامگاه یکشنبه به کنسولگری ایران ناکام ماند و هیچ آسیب و خسارتی به کارکنان و اموال کنسولگری وارد نشده است.

بنا بر اطلاعات میدانی، کسانی که قصد حمله به کنسولگری ایران در کربلا را داشتند، با توجه به اقدامات رسانه‌ای و آثار به جای مانده، از همان جریاناتی بودند که در سال گذشته اقدامات تخریبی علیه کنسولگری ایران در کربلا و علیه ملت عراق حتی در بین الحرمین از آنان سر زد که بر اساس مدارک و اسناد و اعتراف‌های آنان در نزد مقامات امنیتی عراق، ارتباط آنان با سفارت برخی کشور‌ها از جمله آمریکا و تعدادی از کشور‌های مرتجع منطقه اثبات شده بود. از جمله این جریانات می‌توان به سرخی ها، یمانی‌ها و جوکر‌ها اشاره کرد.

کلیدواژه