ثور 21, 1400 18:38 Asia/Kabul
  • موضع جدید «رافائل گروسی» درقبال مذاکرات برجام در وین
    موضع جدید «رافائل گروسی» درقبال مذاکرات برجام در وین

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اگر طرف‌ های مذاکره کننده برجام در وین به توافق نرسند، او با مسئولان ایران درخصوص انجام بازرسی‌ ها گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش رادیودری، «رافائل گروسی» روز دوشنبه اعلام کرد، اگر طرف‌های مذاکره کننده برجام در وین تا پیش از تاریخ 20 مه/30ثور به توافق نرسند، او به تهران سفر خواهد کرد تا درخصوص رسیدن به توافقی دیگر برای ادامه انجام بازرسی‌ ها گفت‌ و گو کند.

روز 31 ثور، توافق همکاری سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان می یابد. تهران و آژانس اوایل ماه حوت پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد. ایران هشدار داده بود که اگر طی این چند ماه تحریم‌ها برداشته نشود، تهران فیلم‌های دوربین‌ها را پاک خواهد کرد.

پیشتر «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات وین گفته بود که احتمال تمدید مهلت همکاری هسته ای تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران وجود دارد.

عراقچی به خبرنگار «ان‌اچی‌کی» ژاپن در وین گفت: ایران امیدوار است پیشرفت های کافی در روند مذاکرات وین صورت گیرد تا دیگر نیازی به طرح موضوع تمدید  همکاری های با آژانس نباشد.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز سه شنبه با حضور هیئت‌هایی از گروه کشورها 4+1 و همچنین ایران در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

کلیدواژه