ثور 23, 1400 07:07 Asia/Kabul
  • روحانی: ایران از امنیت و ثبات افغانستان حمایت می کند
    روحانی: ایران از امنیت و ثبات افغانستان حمایت می کند

رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد، ایران از امنیت و ثبات افغانستان حمایت می کند.

به گزارش رادیودری، " حسن روحانی " رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در  گفت و گوی تلفنی با " محمد اشرف غنی" رئیس  جمهوری افغانستان،  با ابراز همدردی با دولت و مردم افغانستان به مناسبت حملات تروریستی  در  کابل گفت: ایران امنیت در افغانستان را امنیت خود می داند. 

روحانی در ادامه افزود:  استمرار حملات گروه‌های تروریستی علیه مردم بی‌دفاع و نیروهای امنیتی افغانستان، هدفی جز قراردادن دولت  در موضع ضعف در مذاکرات صلح این کشور نمی‌تواند داشته باشد.

رئیس جمهوری ایران، با تاکید بر اینکه  حمایت از روند صلح با نظر و هدایت مردم و دولت افغانستان سیاست اصولی ایران است، گفت: برای کمک به برقراری صلح و آرامش در این کشور آمادگی داریم.

روحانی همچنین گفت: آمریکا در سیاست‌هایش در قبال طالبان بدنبال حل مشکلات خود بوده و توجهی به نگرانی های  دولت و مردم افغانستان ندارد.

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: ایران برای اجماع سازی منطقه ای ذیل ابتکارات سازمان ملل در افغانستان برای هرگونه همکاری و کمک آماده است.

روحانی همچنین با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط ایران و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه و مسلمان، نهادینه شدن سند جامع همکاری های دو کشور را موجب ایجاد تحرک در روابط و همکاری ها دانست.

رئیس جمهوری افغانستان  هم در این گفت و گوی تلفنی با قدردانی از دولت و مردم ایران بخاطر ابراز همدردی با مردم افغانستان و محکوم کردن  حادثه تروریستی دلخراش  در کابل گفت: این یک اقدام شیطانی بود که به دست گروه‌های تروریستی انجام شد.

"اشرف غنی" از ایران به عنوان کشور دوست و همسایه افغانستان که همواره و در همه شرایط برای برقراری صلح و امنیت در کنار دولت و مردم این کشور بوده است، نام برد و بر توسعه روابط برادرانه دو کشور تاکید کرد.

کلیدواژه