ثور 30, 1400 07:59 Asia/Kabul
  • پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین
    پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت و مقرر شد دور بعدی گفت و گوها هفته آینده از سر گرفته شود.

به گزارش رادیو دری، نشست کمیسیون مشترک‌ برجام که روز چهارشنبه با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) و نماینده اتحادیه اروپا در وین برگزار شده بود، بعد از حدود یک ساعت پایان یافت.

«انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشت و «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران نیز رئیس هیأت ایرانی در این نشست بود.

در این نشست روسای هیأت‌ها مروری بر پیشرفت‌های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن‌ها کردند و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند.

هیأت‌ها با اشاره به متن‌های تهیه شده که در نتیجه نشست‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده‌، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده ابراز رضایت کردند و بر ضرورت حفظ روند کنونی در ادامه گفت‌وگوها تاکید کردند.

در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی‌های مختلف بین هیأت‌ها چه در سطوح معاونان و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود.

روز (چهارشنبه) پیش از برگزاری کمیسیون مشترک برجام، گروه کارشناسی لغو تحریم‌ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیأت‌های همه کشورهای عضو برجام در‌یک نشست مشترک تلاش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیأت‌ها و سپس گزارش به پایتخت‌ها آماده کنند.  

در نتیجه این رایزنی‌ها و نیز تلاش‌های هیأت‌های کارشناسی طرف‌های درگیر در گفت‌وگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله‌ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم‌های سیاسی در پایتخت‌های کشورها است، بقیه بخش‌های متن تقریبا آماده است.

هیأت‌ها در پایان این دور از گفت‌وگوها عازم پایتخت‌های خود شدند و قرار است دور دیگر گفت‌وگوها هفته آینده مجددا از سر گرفته شود.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است، هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌های ضد ایرانی  را در عمل لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

کلیدواژه