ثور 31, 1400 13:55 Asia/Kabul
  • ارتقای تراز پهپادی ایران با رونمایی از پهپاد پهن پیکر «غزه»
    ارتقای تراز پهپادی ایران با رونمایی از پهپاد پهن پیکر «غزه»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر این که دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی که در شرایط تحریم و به همت متخصصان ایرانی حاصل شده است، در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد؛ گفت با رونمایی از پهپاد پهن پیکر غزه تراز پهپادی ایران اسلامی ارتقا یافت.

به گزارش رادیو دری؛ سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز جمعه در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای پهپادی و پدافندی سپاه افزود: پهپاد استراتژیک غزه با ۳۵ ساعت مداومت پروازی قادر است تا ۳۵ هزار پا پرواز کند؛ در ماموریت های عملیاتی توانایی حمل ۱۳ بمب را داشته و در ماموریت‌های شناسایی و پایش اطلاعاتی تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر را پوشش می دهد و تا پایان سال جاری آزمایش‌های عملیاتی و فنی آن به پایان رسیده و تا سال آینده رسما وارد چرخه عملیاتی خواهد شد .

فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین با اشاره به قابلیت‌ها و ویژگی‌های سامانه راداری قدس اظهار کرد: برجستگی رادار قدس این است که هواپیماهای پنهان کار را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر کشف می کند و استقرار و جابجایی سریع از ویژگی های متمایز کننده این سامانه به شمار می رود.

سردار حاجی زاده در خصوص سامانه پدافندی ۹ دی نیز اظهار داشت: این سامانه با ارتقای سامانه سوم خرداد که در گذشته توانایی شلیک موشک های تا برد ۱۰۰ کیلومتر را داشت و با شکار پهپاد جاسوسی و متجاوز گلوبال هاوک امریکایی قابلیت های خود را به نمایش گذاشت؛ امروز قادر به شلیک موشک های پیشرفته کوتاه برد و مقابله با تهدیدات نزدیک از قبیل کروز،پهپادها، بالگردها و بمب های رها شده از هواپیما است.

سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه دستاوردهای امروز در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد گفت : ایران امروز درحوزه سامانه‌های پدافندی در زمره ۱۰ کشور اول دنیا قرار دارد و در تولید رادارهای هشدار اولیه نیز جزو ۲۰ کشور اول جهان است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پایان با اشاره به اذعان فرمانده سنتکام مبنی بر اینکه ایران با پهپادها برتری هوایی را از امریکا گرفت، گفت: این اعتراف دشمنان به توانمندی ایران است.

کلیدواژه