جوزا 05, 1400 16:42 Asia/Kabul
  • تاکید ایران بر حل و فصل مسالمت آمیز بحران قره باغ
    تاکید ایران بر حل و فصل مسالمت آمیز بحران قره باغ

وزیر امور خارجه ایران بر رعایت حقوق همه مردم منطقه و حل و فصل مسالمت آمیز بحران قره باغ تاکید کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل ازاداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه،«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در دیدار با «آرا آیوازیان» سرپرست وزارت امور خارجه ارمنستان، قفقاز را منطقه‌ای حیاتی و حفظ امنیت و آرامش آن را مسأله امنیت ملی ایران دانست و با اشاره به سیاست اصولی ایران در قبال بحران قره‌باغ ، بر احترام به تمامیت ارضی، رعایت حقوق همه مردم منطقه و حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات تاکید کرد.

ظریف با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از هر تنشی در منطقه رنج می‌برد، بر تلاش برای کمک به نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور تاکید کرد و گفت: احترام به مرزهای بین‌المللی، تمامیت ارضی کشورها و عدم تغییر مرزها خط قرمز ایران است. 

ظریف ابراز امیدواری  کرد: اختلافات در منطقه و بین جمهوری های آذربایجان و ارمنستان به سمت کاهش تنش جریان یافته و کشورهای منطقه به سوی ثبات و افزایش ارتباطات مفید برای مردم منطقه حرکت کنند.

سرپرست وزارت امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به دستور کار همکاری‌های فیمابین، بر اهمیت گفتگوهای منظم رهبران دو کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که روابط دو جانبه در حوزه‌های مختلف گسترش یابد.

آیوازیان با اشاره به اختلاف مرزی ارمنستان و آذربایجان در هفته‌های اخیر، این حوادث را با ثبات و آرامش منطقه ناهمخوان دانست.

درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان در 27 سپتامبر(6 مهرماه/ میزان 1399 شمسی) در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ آغاز شد و در 10 نوامبر 2020 با میانجی‌گری روسیه برای پایان جنگ در قره‌باغ توافق کردند.

براساس این توافق ، کنترل مناطقی در منطقه قره‌باغ که در درگیری‌های بین نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان تحت کنترل این کشور درآمده بود به جمهوری آذربایجان واگذار شد.

کلیدواژه