جوزا 06, 1400 08:55 Asia/Kabul
  • تلاش آمریکا برای تغییر در توافق هسته‌ای برجام
    تلاش آمریکا برای تغییر در توافق هسته‌ای برجام

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تمایل واشنگتن برای بازگشت به الزامات برجامی، از تصمیم دولت این کشور برای تقویت توافق هسته‌ای برجام از جمله تمدید بندهای غروب خبر داد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده بامداد پنجشنبه بار دیگر ادعای تمایل «جو بایدن» رئیس‌جمهور این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای در صورت متعهد شدن تهران به الزامات برجامی را تکرار کرد.

بلینکن در مصاحبه با شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین، گفت: دولت بایدن به‌دنبال تقویت و طولانی‌تر کردن توافق برجام است و این می‌تواند شامل تمدید بندهای غروب نیز باشد.

براساس «بند غروب برجام»، پس از ۱۰ سال ایران می ‌تواند سانتریفیوژهای غنی‌سازی را افزایش دهد و پس از ۱۵ سال نیز اجازه دارد بر حجم اورانیوم کمتر غنی ‌شده خود بیافزاید.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای دقیقا آن چیزی را که باید انجام می‌داد محقق کرده بود، مدعی شد: «پیش از خروج [دونالد] ترامپ از توفق هسته‌ای، ایران برای تولید مواد کافی جهت ساخت سلاح اتمی به حداقل یک سال زمان نیاز داشت. اما اکنون ایران می‌تواند در زمان بسیار کوتاه‌تری به آن مواد برسد».

در همین حال، پایگاه «آکسیوس» به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد، رسیدن به توافق با ایران در خصوص برجام چند ماه به طول نخواهد کشید، اما در عین حال تلاش کرده توپ را در خصوص محقق شدن این هدف به زمین ایران بیندازد.

مقام آمریکایی با اشاره به گفتگوهای وین، به آکسیوس گفت: عمده‌ترین اختلاف، بر سر سرنوشت سانتریفیوژهای جدید ایران بوده است. بایدن گفته «زمان گریز» ایران باید به یک سال برسد.

«زمان گریز»، مفهوم ابداعی آمریکایی‌ها برای اشاره به مدت زمان لازم برای انباشت مواد هسته‌ای مورد نیاز جهت ساخت یک بمب اتمی است.

جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای کشورهای غربی درباره تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را رد کرده است.

کلیدواژه