جوزا 07, 1400 10:23 Asia/Kabul
  • خطیب‌زاده خطاب به بلینکن و راب: به جای بی اعتبار کردن خودتان بر احیای برجام تمرکز کنید
    خطیب‌زاده خطاب به بلینکن و راب: به جای بی اعتبار کردن خودتان بر احیای برجام تمرکز کنید

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب از وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا خواست به جای بی اعتبار کردن خود و کشورهایشان بر احیای برجام تمرکز کنند.

به گزارش رادیو دری، "سعید خطیب‌زاده"  در توییتر  با اشاره به سفر ، "آنتونی بلینکن" و "دومینیک راب"  وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا به سرزمین‌های اشغالی در توییتر نوشت:‌ وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم خورده برجام، مذاکرات وین را تحریف می‌کنند. این دلسرد کننده است.

"خطیب‌زاده" در ادامه اظهار داشت: رژیم خونخوار اسرائیل که سعی در جلب رضایتش دارید، تمام تلاشش را کرده تا توافق (برجام) را تخریب کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان خطاب به بلینکن و راب تصریح کرد، "به جای بی اعتبار کردن خودتان، بر احیای توافق اصلی که تنها راه‌حل روی میز است تمرکز کنید."

گفتنی است وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا اخیرا در دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی اظهاراتی را علیه برجام و ایران عنوان کردند.

"آنتونی بلینکن" در سرزمین های اشغالی فلسطین با تأکید بر اتحاد مستحکم واشنگتن و رژیم صهیونیستی علیه ایران، تلاش کرد توپ بازگشت به برجام را به زمین ایران انداخته و تهران را مقصر وضعیت فعلی این توافق جلوه دهد.

از سوی دیگر، "دومینیک راب" وزیر خارجه بریتانیا که روز (چهارشنبه) به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده بود، در دیدار با "گابی اشکنازی" وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، خواستار یک توافق هسته‌ ای قوی‌تر با ایران شده بود.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور پیشین آمریکا، سه شنبه 8 می 2018(18 ثور 1397) به طور یک جانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ ای را اعلام کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام به طور کامل تعهداتش در قبال توافق هسته‌ ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک‌ سال بعد  از آنکه دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

دولت "جو بایدن" رئیس جمهوری جدید آمریکا که پیشتر وعده بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های غیرقانونی ایران را مطرح کرده بود، با ورود به کاخ سفید این اقدام را مشروط به اجرای تعهدات ایران کرده است.

این درخواست در حالی مطرح شده که واشنگتن طرفی بوده که با نقض توافق هسته‌ ای به صورت یک جانبه از آن خارج شده است. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرده است،  که هیچ قید و شرط و مطالبات جدیدی را برای اینکه آمریکا به برجام برگشته و تعهداتش را اجرا کند نخواهد پذیرفت.

کلیدواژه