جوزا 20, 1400 08:43 Asia/Kabul
  • امیر عبداللهیان: عربستان نمیتواند شکست در میدان جنگ را در میز مذاکره جبران کند
    امیر عبداللهیان: عربستان نمیتواند شکست در میدان جنگ را در میز مذاکره جبران کند

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین الملل گفت: عربستان سعودی نمیتواند شکست در میدان جنگ را در میز مذاکره جبران کند.

«حسین امیر عبداللهیان» دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین الملل روز چهارشنبه در دیدار «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در تهران با تأکید بر اینکه حل بحران یمن با برگزاری گفت وگوهای یمنی-یمنی و با مشارکت تمامی گروهها و احزاب سیاسی ممکن خواهد شد، افزود: عربستان سعودی نمیتواند شکست در میدان جنگ را، در میز مذاکره جبران کند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه بارها جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که جنگ، راه حل بحران یمن نیست، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای تحقق صلح در یمن از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و تنها راه حل بحران یمن گفتگوهای سیاسی در راستای استقرار صلح و ثبات منطقه ای است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین الملل تداوم محاصره انسانی، توسل به زور و جنگ از سوی عربستان، مداخلات خارجی برای حضور نظامی و تجزیه یمن و رشد تروریسم را، از عوامل نگرانی در یمن خواند.

مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار، ضمن قدردانی از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در مسیر کمک به برقراری صلح گفت: استدلال سیاسی قوی برای رفع حصر یمن وجود دارد و من این موضوع را با جدیّت دنبال میکنم.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

امیر عبداللهیان : عربستان ، عامل رشد بی رویه تروریسم در منطقه است

کلیدواژه