جوزا 29, 1400 09:08 Asia/Kabul
  • دیدار عراقچی با رافائل گروسی
    دیدار عراقچی با رافائل گروسی

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین جمعه شب در توییتر از دیدار "سیدعباس عراقچی" معاون سیاسی وزیر خارجه و رئیس هیأت مذاکره‌ کننده ایران در نشست کمیسیون مشترک "برجام" با "رافائل گروسی" مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد.

به گزارش رادیو دری، "کاظم غریب‌آبادی" خاطرنشان کرد، دوطرف در این دیدار درباره آخرین تحولات گفت‌ وگوها برای احیای برجام و کمک احتمالی آژانس به این فرآیند رایزنی کرده اند.

عراقچی و گروسی همچنین آخرین وضعیت تعاملات و همکاری‌های دوجانبه را مرور کردند.

"سیدعباس عراقچی" از شنبه گذشته به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، پایتخت اتریش حضور دارد. 

از روز شنبه دور ششم گفت وگوها در خصوص لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت احتمالی این کشور به برجام با از سر گیری نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین آغاز شده است.

شرکت کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین  قرار است به رایزنی‌ها درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق ادامه دهند.

واشنگتن در دوره زمامداری "دونالد ترامپ" با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

"جو بایدن" رئیس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»

رایزنی عراقچی با گروسی در وین

کلیدواژه