سرطان 01, 1400 17:38 Asia/Kabul
  • ادعاهای جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی و عربستان ضد ایران
    ادعاهای جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی و عربستان ضد ایران

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزیر خارجه عربستان طی دیداری در وین، پایتخت اتریش، ادعاهای جدیدی ضد ایران مطرح کردند.

 "رافائل گروسی" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و فیصل بن فرحان عبدالله، وزیر خارجه عربستان طی دیداری روز دوشنبه در وین، ضمن بررسی آخرین تحولات برنامه هسته ای ایران ادعا کردند، ایجاد سازکاری محکم برای بازرسی سریع و گسترده تاسیسات هسته ای این کشور الزامی است.

 

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزیر خارجه عربستان در این دیدار همچنین مدعی شدند، توقف آنچه که نقض قوانین بین المللی و برهم زدن امنیت و استقرار منطقه و جهان از سوی ایران است، الزامی است.

این ادعاها در حالی مطرح شده است که گروسی از دو سال پیش که سکان آژانس را به دست گرفته ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند، مطرح کرده است.

 

طرف‌های اروپایی برجام با کوتاهی‌های مکرر در عمل به تعهدات خود ذیل برجام به‌ویژه پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق در مه 2018 / 18 ثور 1397 برجام را در شرایط بسیار دشواری قرار داده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به عدم پایبندی اروپا در اجرای تعهداتش ذیل برجام اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

ایران تأکید کرده است در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

پاسخ ایران به اظهارات و گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

 

کلیدواژه