سرطان 06, 1400 16:40 Asia/Kabul
  • ترمیم جاده مرزی منطقه دوغارون - اسلام قلعه 
    ترمیم جاده مرزی منطقه دوغارون - اسلام قلعه 

مراحل نهایی بازسازی و ترمیم اساسی جاده مرزی منطقه دوغارون -اسلام قلعه انجام شد.

به گزارش رادیودری، با پیگیری معاونت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران، مراحل نهایی بازسازی و ترمیم اساسی جاده مرزی منطقه دوغارون - اسلام قلعه انجام شد و بزودی این مسیر به بهره برداری می رسد.

این مسیر بواسطه تردد گسترده روزانه وسایط نقلیه سنگین از شرایط بسیار بدی برخوردار بود و این امر باعث کندی تبادلات تجاری با افغانستان شده بود. 

بنا به این گزارش بواسطه برخی سو تفاهمات مرزی در طول بیش از ۳۰ سال گذشته امکان ترمیم در سالهای گذشته فراهم نشده بود اما طی رایزنی های ماه های اخیر با مقامات ذیربط افغانستان و تفاهمات حاصله در عالی ترین سطح، زمینه بازسازی این مسیر فراهم شد.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان و در فاصله ۱۸ کیلومتری تایباد و در ۲۲۰ کیلومتری مرکز استان (مشهد)، شمال شرق ایران واقع شده است.

قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم و کریدورهای بین المللی و وجود گمرک دوغارون با بیش از صدسال قدمت، تنها مرز رسمی ایران با کشور افغانستان بوده که این منطقه را از دیگر مناطق متمایز نموده است.

از دیگر مزایای این منطقه می توان به فاصله نزدیک (۱۲۰کیلومتری) با ولایت هرات  که کانون مبادلات و فعالیت های اقتصادی افغانستان است اشاره کرد.

تاثیر کوتاه مدت حادثه اسلام‌ قلعه بر تجارت ایران و افغانستان

کلیدواژه