اسد 12, 1400 16:01 Asia/Kabul
  • ادعای جدید آمریکا درباره مذاکرات برجام در وین
    ادعای جدید آمریکا درباره مذاکرات برجام در وین

وزیر خارجه سابق آمریکا بدون اشاره به خروج غیر قانونی و یکجانبه این کشور از برجام مدعی شد، ادامه مذاکرات وین درباره احیای این توافق هسته ای بیهوده است.

به گزارش رادیو دری، مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا ضمن همراهی با صهیونیست ها و تکرار ادعای بی اساس آنها علیه ایران در موضوع کشتی هدف قرار گرفته شده در دریای عمان، توقف مذاکرات برجام در وین را خواستار شد. 

این در حالی است که "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، در ششمین سالگرد تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در نامه ای به " آنتونیو گوترش " دبیرکل این سازمان با بیان اینکه دولت آمریکا، تاکنون برخلاف قطعنامه های سازمان ملل متحد به هیچیک از تعهدات خود درقبال برجام عمل نکرده است، مجموع بدعهدی‌ های طرف‌ های غربی را به عنوان سند در دبیرخانه ملل متحد ثبت کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری سابق آمریکا بعد از خروج یکجانبه از برجام در سال 2018، در راستای سیاستی موسوم به فشار حداکثری علاوه بر بازگرداندن تحریم‌ های متوقف‌ شده ذیل این توافق، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن ضمن اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری اعلام کرد که قصد دارد واشنگتن را به برجام بازگرداند اما تا به حال از انجام اقدامات لازم در این راستا خودداری کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران از ابتدای دور جدید مذاکرات در وین بارها اعلام کرده‌اند که بایستی همه تحریم‌های اعمال شده آمریکا لغو شود و پس از راستی آزمایی، ایران نیز تعهداتش را اجرایی خواهد کرد.

ادعای آمریکا درخصوص آمادگی برای بازگشت به مذاکرات وین

کلیدواژه