اسد 16, 1400 11:54 Asia/Kabul
  • مرزهای ایران با افغانستان تحت کنترل و نظارت است
    مرزهای ایران با افغانستان تحت کنترل و نظارت است

ورود و خروج‌های اتباع افغان و تردد خودروهای ترانزیت در مرز ایران و افغانستان در منطقه خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان تحت کنترل و نظارت قرار دارد.

به گزارش رادیو دری؛ فرمانده مرزبانی خراسان رضوی بامداد امروز در بازدید از مرزهای این استان با افغانستان با اشاره به وجود ناامنی‌های اخیر در این کشور اضافه کرد: نیروهای مرزبانی خراسان رضوی مستقر در مرزهای مشترک با افغانستان تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا از هر گونه تحرکات غیر قانونی در مرز جلوگیری و امنیت پایدار را در مرزها برقرار کنند.

سردار مجید شجاع افزود: هم‌اینک تجارت و ترانزیت با کشور افغانستان برقرار است و تاکنون هیچ گونه مشکلی در مرز دوغارون گزارش نشده است.

از سوی دیگر ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می دهد دهها تن از نیروهای نظامی افغانستان که در منطقه سیستان و بلوچستان نزدیک مرز ایران مستقر بودند پس از افزایش درگیری ها با طالبان از طریق پایانه مرزی "میلک" وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده اند.

این نیروها همراه با ادوات جنگی که در اختیار آنان بود وارد خاک ایران شدند.

یک منبع آگاه گفته است که تنها نیروهای نظامی و کارکنان دولتی افغانستان اجازه دارند  به خاک ایران وارد شوند و مردم عادی با توجه به شرایط شیوع کرونا اجازه ورود به خاک این کشور را ندارند.

وی  اضافه کرد: اردوگاهی در اطراف پایانه مرزی "میلک" برای استقرار نیروهای نظامی و کارکنان دولتی افغانستان ایجاد شده است و آنان در این محل بسر می برند.

مرعشی معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان ایران هم گفته است که هم اینک شرایط در مرز آرام است و ۲۷۰ دستگاه کامیون ایرانی که در افغانستان بودند به خاطر مسایل امنیتی به کشور بازگردانده شده اند.

دیروز مرز ایران و افغانستان در محدوده میلک سیستان به دلیل کشیده شدن درگیری ها  به شهر زرنج ولایت نیمروز افغانستان که با استان سیستان و بلوچستان ایران هم مرز است بسته شد.

مهاجرت گروهی افغان های خسته از جنگ به ایران

گزارش ضد و نقیض از هجوم آوارگان افغان به خاک ایران و ادامه جنگ و درگیری در افغانستان

کلیدواژه