اسد 19, 1400 08:07 Asia/Kabul
  • پرچم عزای حسینی بر فراز گنبد حرم امام رضا(ع) افراشته شد
    پرچم عزای حسینی بر فراز گنبد حرم امام رضا(ع) افراشته شد

همزمان با آغاز ماه محرم، پرچم سیاه عزای حسینی بر فراز گنبد طلای حرم مطهر امام رضا (ع) برافراشته شد.

به گزارش رادیو دری، همزمان با آغاز ماه محرم پرچم سبز گنبد طلای حرم مطهر امام رضا(ع) شامگاه دوشنبه در آیینی با حضور تولیت آستان قدس رضوی، خادمان بارگاه حضرت رضا (ع) و نمایندگان هیات‌های مذهبی تعویض شد و به رنگ سیاه عزا درآمد.

 با تعویض پرچم گنبد رضوی  پوشش ضریح مطهر و گلدسته‌های حرم مطهر امام رضا (ع) نیز تغییر کرد و مرقد شریف حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا (ع) یکپارچه سیاهپوش شد.

همه ساله با آغاز ماه محرم آیین سنتی اذن عزا همراه با نوحه خوانی و مرثیه سرایی ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و با حضور نمایندگان هیات‌های مذهبی از سراسر ایران، شماری از مقامات و خادمان بارگاه منور امام رضا (ع) به نشانه شروع برنامه‌های عزاداری ایام شهادت امام حسین (ع) برگزار می شود و پرچم سیاه عزا  تا سوم ربیع الاول بر فراز گنبد طلا باقی می ماند.

در پایان این مراسم پرچم متبرک حرم رضوی به نمایندگان هشت هیات عزاداری داخلی و خارجی به نمایندگی از هیاتهای عزاداری تقدیم شد.

همچنین همزمان با فرارسیدن ماه محرم الحرام و ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) دیگر زیارتگاه های اهل بیت (ع) در ایران همچون حرم حضرت فاطمه معصومه (س) در قم ، حرم امامزاده احمد بن موسی  شاهچراغ در شیراز و نیز حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری ساهپوش شد.

پرچم عزای حسینی بر فراز گنبد حرم امام رضا(ع) افراشته شد

 

 

کلیدواژه