اسد 28, 1400 08:03 Asia/Kabul
  • دیدار نماینده چین در امور افغانستان با امیرعبداللهیان
    دیدار نماینده چین در امور افغانستان با امیرعبداللهیان

یو شیائو یونگ نماینده ویژه چین در امور افغانستان با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین الملل دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و تحولات اخیر افغانستان گفت و گو و تبادل نظر کرد.

به گزارش رادیو دری ؛ امیرعبداللهیان در این دیدار با انتقاد از سیاست های توام با آزمون و خطای کاخ سفید در منطقه و ‌از جمله افغانستان، توجه به نقش مردم در سرنوشت این کشور و تشکیل دولت فراگیر متشکل از همه اقوام در افغانستان را مورد توجه قرار داد.

طرفین در این دیدار بر حفظ تمامیت ارضی، استقلال، استقرار صلح و ثبات پایدار، خالی بودن افغانستان از وجود گروههای تروریستی، تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام و داشتن روابط حسنه با همسایگان این کشور تأکید کردند. 

امیرعبداللهیان با تاکید بر راهبردی بودن مناسبات جمهوری اسلامی ایران و چین افزود: تهران و پکن ذیل سند راهبردی، می‌توانند همکاری‌های مشترکی را در سطوح مختلف در افغانستان داشته باشند.

وی با اشاره به نشست وبیناری سالجاری روسای مجالس ایران و چین بر اهمیت توجه ویژه بر دیپلماسی پارلمانی دو کشور تأکید و آمادگی کمیسیون ها وگروه دوستی پارلمانی ایران و چین را مورد توجه قرار داد.

حمایت تهران از انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان

د

کلیدواژه