سنبله 18, 1400 08:02 Asia/Kabul
  • تخت روانچی: خلع سلاح هسته ای باید در دستورکار نظام بین الملل باقی بماند
    تخت روانچی: خلع سلاح هسته ای باید در دستورکار نظام بین الملل باقی بماند

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با انتقاد از آمریکا به دلیل انجام آزمایش های هسته ای تصریح کرد، خلع سلاح هسته ای باید در دستور کار نظام بین المللی باقی بماند.

به گزارش رادیودری، "مجید تخت روانچی"  در مراسم گرامیداشت روز بین المللی منع آزمایشات هسته ای با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته ای و نیز اهمیت این روز بین المللی در گرامیداشت قربانیان آزمایش های هسته‌ای و حفاظت از محیط زیست، به انتقاد از نقش دولت آمریکا در این زمینه پرداخت که با انجام 1054 آزمایش هسته ای از مجموع 2000 آزمایش هسته ای انجام شده تاکنون، بالاترین میزان آزمایشات را در مقایسه با دیگر کشورهای هسته ای انجام داده است.

"تخت روانچی"  تاکید کرد،  مخاطب اصلی این مناسبت قدرت‌های هسته‌ای هستند که طبق ماده 6 معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای متعهد به خلع سلاح هسته‌ای می باشند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در این مراسم همچنین با اشاره به  سلاح‌های هسته ای و  کشتار جمعی رژیم اسرائیل، از جامعه بین الملل خواست این رژیم را برای پیوستن بی قید شرط به معاهده مزبور و پذیرش نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته‌ایش وادار کند. 

"تخت روانچی" در پایان  ضمن استقبال از لازم الاجرایی شدن معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرد، خلع سلاح هسته‌ای باید در صدر دستورکار نظام بین‌الملل باقی بماند، زیرا تنها خلع سلاح هسته‌ای و انهدام کامل این تسلیحات است که می‌تواند ضامنی برای عدم کاربرد آنها باشد.

 مراسم هشتم سپتامبر، سالروز بین‌المللی بزرگداشت منع آزمایشات هسته‌ای با حضور رئیس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار شد.

تاکید ایران بر ضرورت اتخاذ اقدامات جدی برای خلع سلاح هسته ای

کلیدواژه