سنبله 24, 1400 08:36 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: بدهی دیرینه بریتانیا به ایران باید پرداخت شود
    امیرعبداللهیان: بدهی دیرینه بریتانیا به ایران باید پرداخت شود

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب  در توییتر با اشاره به تماس تبریک وزیر خارجه بریتانیا اظهار داشت، در گفت وگوی تلفنی با "دومینیک راب"تصریح کرده است  بدهی دیرینه بریتانیا به ایران باید پرداخت شود.

به گزارش رادیودری، امیرعبداللهیان" همچنین با تاکید بر اینکه بی‌عملی اروپا در برجام را به شدت مورد انتقاد قرار داده است، افزود: در تماس تبریک وزیر خارجه بریتانیا برای گفت و گوی مبتنی بر احترام متقابل ابراز آمادگی؛ فاجعه ساخته آمریکا در افغانستان را محکوم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در این کشور تأکید کرده است.

"دومینیک راب" وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه در گفت‌ وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان بر تعهد عملی کشورش برای بازپرداخت مطالبات ایران تأکید کرد و وزیر امور خارجه ایران نیز اهمیت اتخاذ گام‌های اعتمادساز توسط دولت بریتانیا برای رفع برخی مشکلات در روابط دوجانبه را مورد اشاره قرار داد. 

بریتانیا، حدود 400 میلیون پوند به دولت ایران بدهکار است.

بدهی 400 میلیون پوندی بریتانیا به ایران، مربوط به قرارداد فروش 1500 تانک "چیفتن" Chieftain و 250 خودرو زرهی به ایران در سال های 1974 و 1976 بود که پس از انقلاب اسلامی ایران و وضع تحریم ظالمانه غرب علیه ایران عملی نشده‌ است.

دیوان بین المللی دادگستری طرف بریتانیایی را محکوم به پرداخت بدهی و خسارات ناشی از آن کرده است.

رایزنی وزرای امور خارجه ایران و بریتانیا

کلیدواژه