سنبله 24, 1400 12:28 Asia/Kabul
  • هرگز نشانه‌ای مبنی بر فعالیت ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی وجود نداشته است
    هرگز نشانه‌ای مبنی بر فعالیت ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی وجود نداشته است

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرد، ایران تاکنون هیچ نشانه‌ای از کار بر روی پروژه دستیابی به تسلیحات اتمی نشان نداده و اتهامات در این خصوص با هدف اثرگذاری بر گفت‌وگوهای وین انجام می‌شود.

به گزارش رادیودری، «میخائیل اولیانوف» روز سه شنبه  گفت: ساخت یک بمب اتمی برای یک کشور غیراتمی (کشوری که مجهز به تسلیحات اتمی نیست) بسیار دشوار است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد ایران در این راستا فعالیت می‌کند. این چیزی نیست جز گمانه‌زنی که قصد ایجاد موج درخصوص این مسئله را در زمانی دارد که همه طرف‌ها باید دوباره با ایالات متحده بر سر میز مذاکره بنشینند و مسئله احیای برجام را حل کنند. 

این دیپلمات روس افزود: روسیه از اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای استقبال می‌کند.

اولیانوف تصریح کرد: تاریخ دقیق از سرگیری مذاکرات هنوز مشخص نیست. با این حال، سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران گفت که روند مذاکرات به زودی از سر گرفته می شود. قبلاً چنین اظهاراتی از سوی طرف ایرانی بیان نشده بود. خوشبختانه این نشان می‌دهد ایرانی‌ها تقریباً آماده بازگشت به میز مذاکره در وین هستند. در این صورت، ما از آن استقبال می‌کنیم. 

دور ششم مذاکرات وین به منظور احیای برجام روز 12 ژوئن/22جوزا با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز شد و همان روز «عباس عراقچی» در اظهاراتی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران بدون رسیدن به خواسته‌های کلیدی خودش قطعاً توافق نخواهد کرد.

با این حال، تاریخ شروع دور هفتم این مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

۹۰ درصد احیای برجام انجام شده اما تعهدات آمریکا باقی مانده است

کلیدواژه