سنبله 31, 1400 09:18 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: دولت جدید ایران مذاکرات را از سر می‌گیرد
    امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: دولت جدید ایران مذاکرات را از سر می‌گیرد

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:دولت جدید ایران مذاکرات وین را از سر خواهد گرفت.

به گزارش رادیودری، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در ادامه دیدارهای خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با «جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و در خصوص موضوعات مختلف از جمله برجام و تحولات افغانستان گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این ملاقات با تاکید بر اینکه ایران بدنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، گفت: ایران نه اتلاف وقت میکند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را میپذیرید و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: رفتار و سیاست‌های دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیرسازنده بوده است و ادامه دهنده سیاست های ترامپ است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های بورل برای پیگیری روند مذاکرات گفت: اگر آمریکایی ها فکر می کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می گیرند صد در صد اشتباه می کنند؛ مردم ایران نشان داده اند به فشار و تهدید پاسخ سخت میدهند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: همه طرف ها باید بدانند، برجام می‌بایست برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و در عمل، برداشتن تحریم‌های غیرقانونی را ببینیم؛ این وضعیت غیرقابل قبول است که آمریکا از یک طرف گاهی حرفهای مثبت میزند و از طرف دیگر تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می کند.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم.

جوزپ بورل نیز در این با بیان اینکه شکست برجام و مذاکرات برای هیچ طرفی خوب نیست، گفت: اتحادیه اروپا همواره از سیاست و اقدام مخرب ترامپ در خروج از برجام انتقاد کرده است و در این خصوص شفاف بوده است ولی تصمیم دولت جدید آمریکا فصل نوینی برای حفظ و احیاء برجام ایجاد کرده است.

امیرعبداللهیان: مذاکرات وین باید منافع ایران را تامین کند

کلیدواژه