میزان 02, 1400 10:34 Asia/Kabul
  • تحولات افغانستان و گسترش روابط دوجانبه، محور رایزنی وزیران خارجه ایران و ایتالیا
    تحولات افغانستان و گسترش روابط دوجانبه، محور رایزنی وزیران خارجه ایران و ایتالیا

وزیران امور خارجه ایران و ایتالیا درخصوص روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه و شرایط افغانستان گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش رادیودری به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در دیدار با «لوئیجی دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا در نیویورک ضمن ابراز خرسندی از مسیر خوب روابط دوجانبه ایران و ایتالیا، تاریخ ۱۶۰ ساله این روابط را نشاندهنده عمق رابطه دو کشور دانست و تصریح کرد که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران مایل است تا روابط را در بالاترین سطح با ایتالیا دنبال کند.

امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به این‌که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری نظیر صنعت، کشاورزی، علم و فناوری و گردشگری ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری دو کشور وجود دارد، تأکید کرد که باید با حمایت از فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)، زمینه را برای افزایش ارتباط تجار و بخش خصوصی دو کشور فراهم کرد.

در ادامه این نشست، وزیر خارجه ایتالیا روابط دو کشور را بسیار مهم توصیف کرد،و با بیان این‌که این کشور به دنبال منظم‌تر کردن رایزنی‌های دو طرف است، پیشنهاد کرد که میان ایران و ایتالیا پروژه‌های مشترکی تعریف شود که ابعاد فرهنگی روابط و تمدن باستانی دو کشور در آن محوریت داشته باشد.

در این نشست طرفین همچنین در خصوص آخرین تحولات افغانستان نیز گفت و گو کردند.

وزیر خارجه ایتالیا با تشکر از اقدامات ایران جهت کمک به خروج اتباع باقی‌مانده ایتالیا از افغانستان، برای ارسال کمک جهت واکسیناسیون آوارگان و پناهجویان افغانستانی در ایران اعلام آمادگی کرد.

گزارش توییتری خطیب‌زاده از دیدارهای وزیر امور خارجه ایران در نیویورک

کلیدواژه