میزان 12, 1400 14:05 Asia/Kabul
  • خطیب‌زاده: سفر وزیر خارجه ارمنستان از قبل تنظیم شده بود
    خطیب‌زاده: سفر وزیر خارجه ارمنستان از قبل تنظیم شده بود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه سفر وزیر خارجه ارمنستان به تهران از قبل تنظیم شده بود گفت: جمهوری آذربایجان نباید اجازه دهد مرزهایش مورد سوء استفاده طرف ثالث علیه ایران قرار بگیرد.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران افزود: سفر وزیر خارجه ارمنستان به تهران از پیش تنظیم شده بود در چارچوب مسایل دوجانبه و گسترش روابط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین درباره اختلافات ایجاد شده بین ایران و جمهوری آذربایجان نیز اظهار داشت: روابط ایران و جمهوری آذربایجان همواره از روند رو به رشد و گسترش برخوردار بوده است. در دوران چند ماهه اخیر در جنگ و بعد از آن ایران سیاست اصولی خود را پیگیری کرده و از هیچ کمکی برای برادران خود در جمهوری آذربایجان دریغ نکرده است.

خطیب‌زاده افزود: باید اجازه دهیم در همان مجراها گفت وگوها ادامه یابد. نیاز به اظهارات رسانه‌ای تاسف برانگیز و کشاندن مباحث به فضاهای رسانه‌ای شاید نباشد. از ابتدا به دوستان خود در باکو گفتیم که ما تمامیت ارضی و حاکمیت ملی جمهوری آذربایجان را نه تنها محترم می‌شماریم بلکه کمک کردیم حفظ و صیانت شود. رفتار با رانندگان ایرانی را دوستانه و در راستای حسن همجواری نمی‌دانیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره حضور صهیونیست‌ها و داعشی ها در خاک جمهوری آذربایجان اظهار داشت: از ابتدای جنگ تا امروز این گزارش‌های متعدد را داشتیم و تمامی این گزارش‌ها را به اطلاع دوستان در باکو رساندیم. در جلسات مختلف دوستان ما اعلام کردند که هیچ تهدیدی متوجه کشورهای دیگر نیست و این گزارش‌ها همچنان دست ما واصل می‌شود ولی اجازه دهید از مسیر خودش با دوستان در آذربایجان در این خصوص صحبت کنیم.

خطیب‌زاده گفت: بهتر آن است که باکو به وظایف حاکمیتی خود عمل کند و روابط دوجانبه در مسیر خوبی در جریان است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین درباره افغانستان بیان کرد: ایران موضع ثابتی را در خصوص عملیات تروریستی داشته و بدون تبعیض همه اقدامات را محکوم کرده است. همه باید تلاش کنیم افغانستان با صلح و ثبات داشته باشیم.

 

کلیدواژه