میزان 23, 1400 11:46 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: گفت وگوهای جاری با اتحادیه اروپا متمرکز بر یافتن راه‌حل‌های عملی برای رفع بن‌بست کنونی در وین است
    امیرعبداللهیان: گفت وگوهای جاری با اتحادیه اروپا متمرکز بر یافتن راه‌حل‌های عملی برای رفع بن‌بست کنونی در وین است

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در گفت وگوی تلفنی با "سرگئی لاوروف" همتای روس خود با بیان اینکه رویکرد تعهدگریز واشنگتن در رفع کامل تحریم‌ها عامل اصلی بن‌بست کنونی در مذاکرات وین است، اعلام کرد، هدف گفت وگوهای جاری میان ایران و اتحادیه اروپا یافتن راهکاری برای رفع این بن‌بست است.

به گزارش رادیودری، در پی ازسرگیری گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا که امروز میان "علی باقری" معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و "انریکه مورا"  Enrique Mora  معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در تهران انجام شد،  وزرای  خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه  در یک گفت وگوی تلفنی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

"امیرعبداللهیان" در این گفت‌ وگوی تلفنی تاکید کرد، گفت‌ وگوهای امروز با مورا مثبت بوده و دو طرف ضمن ابراز رضایت، برای تداوم آن ابراز آمادگی کرده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین اظهار داشت: گفت‌ وگوهای جاری با "انریکه مورا" متمرکز بر یافتن راه‌ حل‌های عملی برای رفع مشکلات و بن‌بست کنونی در وین است که به دلیل مواضع و رویکرد تعهدگریز آمریکا در رفع کامل و موثر تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی این کشور به وجود آمده است.

امیرعبداللهیان افزود: دو طرف در پایان گفت‌ وگوهای امروز توافق کردند رایزنی‌ها طی دو هفته آینده در بروکسل بین معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و "مورا" ادامه پیدا کند.

"سرگئی لاوروف" نیز در این تماس تلفنی ضمن استقبال از گفت و گوهای امروز تاکید کرد، متعاقب دیدار مفصل هفته قبل با امیرعبداللهیان در مسکو، به همکاران خود در وزارت خارجه روسیه ماموریت داده است تا در مشورت نزدیک با همتایان خود در جمهوری اسلامی ایران موضوعات مرتبط با برجام را پیگیری کنند.

وزیر خارجه روسیه در این مکالمه تلفنی از موضع منطقی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان قدردانی کرد.

لاوروف در پایان با اشاره به ملاقات روز جاری خود با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت: در جریان گفت و گوی تلفنی خوب و سازنده وزیر خارجه ایران با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

وزیر خارجه روسیه افزود: مسکو از توافقات انجام گرفته در این گفت و گوی تلفنی استقبال کرده و آن را اقدامی در مسیر درست می داند.

سه کشور اروپایی: سفر انریکه مورا به ایران یک دیدار بسیار حساس است

کلیدواژه