میزان 23, 1400 13:00 Asia/Kabul
  • هشدار ایران نسبت به عواقب سکوت آژانس در برابر برنامه اتمی رژیم صهیونیستی
    هشدار ایران نسبت به عواقب سکوت آژانس در برابر برنامه اتمی رژیم صهیونیستی

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین با انتقاد از سکوت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درقبال برنامه اتمی رژیم صهیونیستی تصریح کرد، رویکرد دوگانه این نهاد بین المللی به اعضای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی -NPT) پیام منفی ارسال می‌کند.

به گزارش رادیودری، "کاظم غریب آبادی" در توییتر با مطرح این سوال مبنی بر اینکه فایده عضویت در معاهده عدم اشاعه و اجرای کامل پادمان های آژانس چیست؟ افزود: چگونه می توان آژانس را به عنوان یک نهاد جدی، حرفه ای و بی طرف دید، در حالی که اجرای رژیم پادمانی خود را بطور برابر و عادلانه برای تمامی اعضایش دنبال نمی کند.

"غریب آبادی" تصریح کرد، "سکوت و غفلت در برابر برنامه اتمی اسرائیل پیام منفی را به اعضای "ان پی تی" می فرستد مبنی بر این که «عضویت در این معاهده مساوی است با پذیرش قوی ترین راستی آزمایی و نظارت، در حالی که بیرون ماندن از آن به معنای رهایی از هرگونه تعهد و انتقاد و حتی دریافت پاداش است."

"رافائل گروسی" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه چند روز قبل خود با "انرژی اینتلیجنس" در پاسخ به این پرسش که چرا اینقدر درباره ایران صحبت می کنید، در حالی که درباره برنامه هسته ای اسرائیل صحبت نمی کنید، اعلام کرد بود: "اسرائیل عضو ان پی تی نیست و حتی آن را امضا نیز نکرده است، در حالی که ایران عضو معاهده است و تعهدات حقوقی در این زمینه دارد."

"مجید تخت روانچی"   نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اخیرا با اشاره به  سلاح‌های هسته ای و  کشتار جمعی رژیم اسرائیل، از جامعه بین الملل خواسته بود این رژیم را برای پیوستن بی قید شرط به "ان پی تی" و پذیرش نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته‌ایش وادار کند. 

رژیم صهیونیستی بر اساس گزارش‌های مختلف دارای حدود 300 کلاهک اتمی است که می‌تواند جهان را به نابودی بکشاند.

این رژیم تاکنون از امضای معاهده  منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی -NPT) سرباز زده و در این زمینه حمایت آمریکا را دارد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها از  جامعه بین‌الملل خواسته است، اسرائیل  را که تجاوزگری جزئی از ذات آن است به الحاق به "ان پی تی" و پذیرش بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون داشتن سلاح اتمی مجبور کند.

هشدار ایران درباره هرگونه محاسبه اشتباه و ماجراجویی احتمالی اسرائیل 

کلیدواژه