میزان 30, 1400 17:12 Asia/Kabul
  • تحولات افغانستان کانون توجه ائمه جمعه مناطق مختلف ایران
    تحولات افغانستان کانون توجه ائمه جمعه مناطق مختلف ایران

خطبای جمعه شهرهای مختلف ایران با ابراز نگرانی از تحولات افغانستان بویژه موج جدید خشونت و ناامنی ضد شهروندان شیعه، ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی را از مهمترین اهداف استکبار ،ارتجاع و افراطیون در این کشور دانستند.

به گزارش رادیو دری، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های این هفته نماز جمعه شهر مقدس قم ،افزود: انفجارهای خونین و پی درپی در مساجد شیعیان در شهرهای قندوز و قندهار ثمره حضور دودهه گذشته نظامیان اشغالگر بویژه آمریکایی در افغانستان است.

امام جماعت شهر مقدس قم افزود: کسانی که امروز ادعای حاکمیت افغانستان را دارند باید امنیت در افغانستان را برای همه برقرار کنند و با کسانی که دست به جنایت می زنند برخورد کنند.آیت الله بوشهری گفت: ما نسبت به شیعیانی که در مساجد قتل عام میشوند، حساسیت داریم، همانگونه که نسبت به اهل سنت حساسیت داریم و حاضر نیستیم، خون هیچ بیگناهی در افغانستان چه شیعه چه سنی ریخته شود.وی همچنین بر ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان تاکید و بیان کرد: باید حکومت فراگیری که همه ملیت ها و مذاهب در آن حضور دارند در این کشور شکل بگیرد تا امنیت در افغانستان برقرار شود.  

امام جمعه‌ شهر ری هم در خطبه های نماز این شهر با اشاره به انفجار۲ هفته اخیر در مراسم نماز جمعه شیعیان افغانستان، گفت: طالبان به عنوان حاکمان این کشور باید امنیت تمام شهروندان از جمله شیعیان را فراهم کنند.

سید علی شاهچراغی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرری که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در حرم عبدالعظیم (ع) برگزار شد، اظهار داشت: امنیت شیعیان افغانستان اگر فراهم نشود جهان اسلام به حتم تصمیم دیگری در خصوص این کشور خواهد گرفت. وی افزود: طالبان فقط نباید به محکوم کردن حملات تروریستی داعش بسنده کند بلکه باید اقدامات عملی لازم را اجرا کند. شاهچراغی اضافه کرد: بنا بر اعتراف سران آمریکا، داعش دست پرورده آنان برای تخریب مسلمانان است پس هر چه زودتر باید این گروه تروریستی از خاک کشورهای مسلمان بویژه افغانستان پاکسازی شود.

حجت الاسلام محمود نورپور امام جماعت گلستان هم با محکوم کردن جنایات داعش در به شهادت رساندن نمازگزاران مساجد قندهار و قندوز افغانستان گفت: هدف دشمن خبیث و آدمکش از این کشتار بیرحمانه، ضربه زدن به وحدت، صلح و امنیت افغانستان و منطقه است.وی افزود: راه اندازی اختلاف بین شیعه و سنی هم هدف دیگر استکبار و تکفیری هااست و آنچه بسیار رنج آور است سکوت سازمان های عریض و طویل و قدرتهای مدعی دفاع از حقوق بشر است که معنادار سکوت اختیار کرده اند.

آیت الله سید یوسف طباطبایی امام جمعه اصفهان هم در این ارتباط گفت: شرایط افغانستان مناسب نیست و ریشه این مشکلات توطئه ها و دخالت های آمریکا در افغانستان است.

آیت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه داعش و طالبان هر دو وهابی و مخالف با شیعه هستند، اضافه کرد: در چنین شرایطی آمریکا هم با تحریک گروه های افراطی درصدد ضریه زدن به وحدت مردم افغانستان و مسلمانان است.امام جمعه اصفهان با بیان اینکه اسلام فقط نماز خواندن و روزه گرفتن نیست، اضافه کرد: مبارزه با کفر یکی از اصلی ترین نشانه های مؤمن است و باید همه به آن توجه داشته باشند.

خطیب جمعه تهران: آخرین حلقه شکست زنجیره‌ای استکبار جهانی در افغانستان بود

کلیدواژه