عقرب 02, 1400 18:31 Asia/Kabul
  • درخواست ایران برای تضمین توافق هسته ای منطقی است
    درخواست ایران برای تضمین توافق هسته ای منطقی است

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در خواست ایران برای تضمین آمریکا درخصوص عدم خروج دوباره از برجام، را امری منطقی و قابل توجیه دانست.

به گزارش رادیو دری، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود در پاسخی به پرسشی در مورد خودداری "جو بایدن" رییس جمهوری آمریکا از تضمین توافق هسته ای ایران نوشت: «تصور می کنم این مسئله تحت تاثیر مذاکرات است و درخواست ایران منطقی و موجه به نظر می رسد.

اولیانوف تاکید کرد:این موضوع نه تنها با اقدام دیپلماتیک، بلکه با عقل سلیم هم در تطابق است.

پیشتر کاربری در توئیتر خطاب به اولیانوف نوشته بود:چه نظری در مورد امتناع دولت بایدن از تضمین توافق در دوره ریاست جمهوریش دارید؟ 

ایران  در سال 2015 به توافقی با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.

علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در سال 2018 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد و در راستای اهداف خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران و پیشبرد جنگ اقتصادی علیه این کشور تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف وضع کرد.

دولت "جو بایدن" ، علی‌رغم اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران از انجام اقداماتی که برای بازگشت به برجام ضروری بوده خودداری کرده و عملاً پیگیری سیاست ترامپ را علیه ایران در دستور کار قرار داده است.

بایدن و مشاورانش قصد دارند با بازگشت به برجام به عنوان «سکویی برای قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» این توافق استفاده کنند.

این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده است، از اینرو باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

تا کنون شش دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است.

اولیانوف: گفت‌و‌گو در بروکسل جایگزین مذاکرات وین نیست

کلیدواژه