عقرب 05, 1400 08:12 Asia/Kabul
  • رئیسی در دیدار وزیر خارجه ترکمنستان: ظرفیت گسترش روابط تهران – عشق‌آباد بسیار فراتر از سطح کنونی است
    رئیسی در دیدار وزیر خارجه ترکمنستان: ظرفیت گسترش روابط تهران – عشق‌آباد بسیار فراتر از سطح کنونی است

رئیس جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب در دیدار "رشید مردوف" وزیر خارجه ترکمنستان در تهران با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه دو کشور برای گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌ تصریح کرد، تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ ایران و ترکمنستان در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

به گزارش رادیودری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با قدردانی از همکاری و حمایت ترکمنستان برای عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای گفت: مناسبات ایران و ترکمنستان فراتر از روابط سیاسی و اقتصادی، از علاقه قلبی و اعتقادی بین دو ملت نشأت می‌گیرد و باید روز به روز سطح این روابط افزایش یابد.

رئیسی با اشاره به اینکه ظرفیت گسترش روابط تهران – عشق‌آباد بسیار فراتر از سطح کنونی است، افزود: افزایش سطح روابط با فعال کردن ظرفیت‌های همکاری در حوزه‌های مختلف به ویژه ترانزیت و انرژی، به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع افغانستان نیز گفت: باید در مسیر ایجاد صلح و امنیت و شکل‌گیری دولتی فراگیر در افغانستان که همه اقوام و جریانات سیاسی این کشور را نمایندگی کند، تلاش کنیم.

وزیر خارجه ترکمنستان هم در این دیدار با بیان اینکه کشورش خواهان برقراری روابط همه جانبه، تحکیم و تعمیق روابط تهران – عشق‌آباد است، گفت: ایران را کشور برادر و دوست خود می‌دانیم و با جدیت به دنبال افزایش سطح روابط و همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، حمل و نقل و بازرگانی هستیم.

"رشید مردوف" همچنین با اشاره به اهمیت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور خاطرنشان کرد، ترکمنستان از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در موضوع افغانستان حمایت می‌کند و آمادگی دارد در همه سطوح منطقه‌ای، مناسبات و همکاری‌های نزدیکی با تهران داشته باشد.

سفر هیات بلندپایه ترکمنستان به تهران با هدف گسترش همکاری

کلیدواژه