عقرب 08, 1400 09:11 Asia/Kabul
  • محکومیت تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران از سوی وزارت امور خارجه ایران
    محکومیت تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران از سوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تحریم های جدید واشنگتن علیه تهران را محکوم کرد و گفت:‌ این فشارها و تحریم‌ها خللی در عزم جمهوری اسلامی ایران در دفاع از امنیت و آرامش مردم سرافرازش ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش رادیو دری، «سعید خطیب‌زاده» جمعه شب در واکنش به اقدام اخیر خزانه‌داری آمریکا در تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، ضمن محکوم کردن و مردود دانستن آن اظهار داشت: اعمال تحریم‌های جدید نشان دهنده رفتار کاملا متناقض کاخ سفید است.

وی افزود: دولتی که از قصد بازگشت به برجام سخن می گوید و همان روش ترامپ را در تداوم اعمال تحریم ادامه می‌دهد، این پیام را ارسال می‌کند که واقعا قابل اعتماد نیست. 

خطیب‌زاده تاکید کرد: دولت‌های مختلف در این کشور نشان داده‌اند که تا چه میزان ناتوان از درک واقعیت‌های جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی اضافه کرد: اینگونه اقدامات آمریکا در تداوم سیاست شکست خورده فشار حداکثری دولت ترامپ و تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه این کشور است و همانطور که تاکنون این سیاست هیچ یک از اهداف آمریکا را محقق نکرده است، باز هم دستاوردی برای این کشور جز ناکامی ‌های جدیدتر در پی نخواهد داشت.

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه سیاست های یکجانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی، تحریم های جدیدی را علیه ایران در آستانه از سرگیری مذاکرات برجام در وین اعمال کرد.

وزارت خزانه‌ داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی، نام چهار فرد و دو شرکت در شهرهای اصفهان و قم ایران از جمله شرکت "کیمیا پارت سیوان با مسوولیت محدود" و شرکت "اوج پرداز ما دو نفر" و یک نفتکش عمانی با پرچم لیبریا را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا ادعا کرد، این چهار فرد و دو نهاد ایرانی به دلیل حمایت از برنامه های هواپیماهای بدون سرنشین ایران و تهدید منافع آمریکا  تحریم شده اند.  

این تحریم ها در حالی است که دولت جو بایدن، منتقد سیاست های فشار حداکثری دولت جمهوریخواه دونالد ترامپ و مدعی بازگشت به برجام است اما همچنان این سیاست های ناکام را دنبال می کند.

دولت دموکرات بایدن با وجود گذشت 10 ماه از روی کارآمدنش و وعده بازگشت به توافق هسته ای (برجام) اما همچنان بر مواضع و حتی برخی سیاست های دولت قبل که خود آنها را اشتباه می داند، اصرار دارد بی آنکه بخواهد تبعات خروج یکجانبه و غیرقانونی کشورش از توافق برجام را بپذیرد.

جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده، با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده است که اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق برجام ندارد.

ابراز امیدواری بورل به برگزاری نشستی درباره برجام در بروکسل

کلیدواژه