عقرب 18, 1400 15:14 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان : ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است
    امیرعبداللهیان : ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است

وزیر امور خارجه ایران، در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد : ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است.

" حسین امیرعبداللهیان "  وزیر امور خارجه ایران و " ژان ایو لو دریان" وزیر امور خارجه فرانسه امروز ( سه شنبه )  در یک گفت‌وگوی تلفنی در خصوص موضوعات مختلف از جمله مناسبات دوجانبه و گفت‌وگوهای فراروی وین به بحث و رایزنی پرداختند.

وزیر امور خارجه ایران،  با یادآوری مسئولیت آمریکا در بروز وضعیت کنونی برجام و نقش سکوت سه کشور اروپایی در زیاده‌خواهی آمریکا، افزود:  ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است، اما این امر لازمه‌هایی دارد که از جمله آن  بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل خود و لغو موثر تحریم‌ها است.

وزیر امور خارجه ایران،  بااشاره به اینکه  ایران در روابط دوجانبه و در گفتگو های هسته‌ای رویکردی عملگرایانه و نتیجه محور دارد، ابراز امیدواری کرد که رایزنی‌های تهران و پاریس به پیشبرد عملی همکاری‌ها میان دو کشور منجر شود.

امیر عبداللهیان، ایران و فرانسه را دارای ظرفیت‌هایی بزرگ خواند و تصریح کرد : که ایران برای گسترش همه‌جانبه روابط دوجانبه بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک آمادگی دارد و می‌توان مناسبات را در حوزه‌های مختلف بیش از پیش گسترش داد. 

وزیر امور خارجه ایران  با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران، این اقدام را تاییدی بر تداوم بی‌اعتمادی جمهوری اسلامی به آمریکا خواند و بر لزوم ارائه تضمین و انجام راستی‌آزمایی موثر تأکید کرد. 

امیرعبداللهیان  برنامه دفاعی ایران را حق حاکمیتی هر کشوری دانست و افزود :  بی اعتنا به رفتار غیرسازنده تحریمی آمریکا بر افزایش توان دفاعی ایران  با قدرت ادامه می دهیم. 

وزیر امور خارجه ایران  با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از سیاسی‌کاری اجتناب نماید، بر ادامه همکاری فنی ایران با این نهاد تأکید کرد.

وزیر خارجه فرانسه نیز در این تماس تلفنی  با بیان اینکه پاریس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام حمایت می‌کند و هرآنچه در توان داشته باشد در این راستا انجام می‌دهد، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای پیش رو در وین با پیشرفتی سریع همراه شود.

در این تماس سلام امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه،  به " سید ابراهیم رئیسی " رئیس جمهوری ایران و پاسخ متقابل از طریق وزرای خارجه منعکس شد.

 گفت‌وگوی برجامی وزرای امور خارجه ایران و آلمان

کلیدواژه