عقرب 20, 1400 08:39 Asia/Kabul
  • رایزنی باقری در آلمان پیرامون برجام
    رایزنی باقری در آلمان پیرامون برجام

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در ادامه سفرش به اروپا روز چهارشنبه با مقام‌های بلند پایه آلمان پیرامون مذاکرات درباره رفع تحریم‌های ظالمانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش رادیودری، وزارت امور خارجه آلمان شامگاه چهارشنبه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: امروز علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه ایران به برلین سفر کرد. براساس این پیام، از سرگیری مذاکرات هسته ای وین محور اصلی نشست امروز بود. 

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد، برای اطمینان از بازگشت سریع به اجرای کامل برجام، مذاکرات وین باید از جایی که در 20 ژوئن/30جوزا متوقف شد، ادامه یابد. دور جدید مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای برجام قرار است 29 نوامبر/8قوس در وین برگزار شود.

روز سه شنبه نیز «ژان ایو لودریان» در تماس تلفنی خود با حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران بر اهمیت و فوریت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به تعویق افتاده در 20 ژوئن از سوی ایران، بر اساس نقطه مذاکره شده تا آن زمان و با هدف بازگشت سریع (به توافق)، تاکید کرد.  

این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد تمایلی به ادامه مذاکرات وین از نقطه بن بست ادوار قبلی ندارد. ایران آماده است تعهدات خود را مشروط بر اینکه نقض پیمان‌ها و عدم‌ پایبندی به تعهدات از سوی کشورهای غربی خاتمه پیدا کند از سر بگیرد.

جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که اگر طرف غربی به‌دنبال اعتمادسازی است، باید آنچه را که پیش‌تر برعهده گرفته بود و به آن پایبند نبود، محقق سازد.  

معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه سفرش به اروپا قرار است روز پنج شنبه با مقام‌های دولت بریتانیا پیرامون برجام و مسائل دوجانبه دیدار و گفت‌وگو کند.

باقری کنی: در وین مذاکرات هسته‌ای نداریم

کلیدواژه