عقرب 24, 1400 11:45 Asia/Kabul
  • خطیب زاده: ایران منتظر اراده جدی عربستان سعودی برای از سرگیری مذاکرات است
    خطیب زاده: ایران منتظر اراده جدی عربستان سعودی برای از سرگیری مذاکرات است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: ایران منتظر است تا ریاض اراده خود را برای ازسرگیری مذاکرات نشان دهد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود و در پاسخ به خبرنگاران با اشاره به ادعای «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر امور خارجه عربستان که مذاکرات ایران و عربستان را موثر خوانده است، گفت: اتفاق جدیدی رخ نداده است و منتظر خواست عربستان برای از سرگیری مذاکرات هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: پیش از این موضوعات دوجانبه و منطقه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفته اما موضوع جدیدی در دستور کار قرار نگرفته است.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره افتتاح سد «ایلیسو» ترکیه و موضوع حقابه آن گفت: موضوعات مرزی و مربوط به مدیریت آب‌های مشترک یکی از موضوعات سفر وزیر خارجه ترکیه به ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: «رافائل گروسی» مراودات بسیار نزدیک را با سازمان انرژی اتمی و سفارت ایران در وین دارد. از ایشان برای سفر به تهران دعوت شده و به زودی عازم ایران خواهند بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه‌ آیا در سفر «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه به اروپا، طرفین درباره مذاکرات به جمع بندی رسیدند، گفت: بررسی ها به جمع بندی رسید و در گفت و گو با اعضای 1+4 تاریخ ادامه مذاکرات نیز مشخص شد.

خطیب زاده با بیان اینکه بر اساس این جمع بندی،‌ گفت و گوها ادامه خواهد یافت، گفت: توافق این است که تمام تحریم‌هایی که به مردم ایران تحمیل شد، یکجا برداشته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: آنچه برای ما مهم است این است که چگونه به توافق خوبی در وین دسترسی پیدا کنیم.

خطیب‌زاده: توافق های اولیه‌ در مذاکرات ایران و عربستان صورت گرفته است

کلیدواژه