عقرب 25, 1400 10:17 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه ایتالیا: آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است
    امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه ایتالیا: آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب در گفت وگوی تلفنی با "لوئیجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا، با اشاره به موضوع مذاکرات پیش‌ رو در وین، تاکید کرد، تمامی طرف ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "حسین امیرعبداللهیان" در این گفت وگوی تلفنی با بیان اینکه  برخی طرف ها در رفتاری غیر مسئولانه با سکوت در مقابل زیاده خواهی آمریکا، در پیش‌ آمدن شرایط غیر قابل قبول فعلی نقش داشته‌اند افزود، دولت جدید ایران دولتی عملگرا و نتیجه محور است.

"امیرعبداللهیان" اظهار داشت: ایران دیدگاهایش را با طرف های مذاکره به اشتراک گذاشته و برای رسیدن به یک توافق خوب آماده است.

بر اساس اعلام وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، این امر مستلزم بازگشت کامل طرف‌های مذاکراتی به تعهداتشان است.

"حسین امیرعبداللهیان" در ادامه روابط دیپلماتیک صد و شصت ساله ایران و ایتالیا را پشتوانه خوبی برای توسعه روزافزون مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توصیف و تصریح کرد، دولت جدید ایران مصمم است در فضایی مبتنی بر احترام متقابل و با تکیه بر ظرفیت ها و فرصت های نهفته در مناسبات، همکاری خود با کشورهای دوست از جمله ایتالیا را توسعه دهد. 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در این تماس تلفنی همچنین در خصوص بحران افغانستان ضمن تاکید دوباره بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، حضور نامشروع و خروج فاجعه بار واشنگتن را موجب تشدید اوضاع بحرانی در این کشور و تاثیر منفی آن بر وضعیت انسانی در افغانستان و سرازیر شدن پناهجویان و آوارگان بسیار به ویژه به ایران خواند و افزود:  ایران در حال حاضر میزبان حدود چهار میلیون نفر از مردم افغانستان است به همین دلیل ضروری است سازمان های مسئول بین المللی به مسئولیت های خود نسبت به وضع این پناهجویان عمل کنند.

"امیرعبداللهیان" در این گفت وگو شرایط وخیم انسانی در یمن را نیز تشریح و خواستار افزایش تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به محاصره و جنگ در یمن شد.  

وزیر خارجه ایتالیا هم در این تماس تلفنی  بر عزم کشورش برای گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه تاکید کرد.

"لوئیجی دی مایو" با ابراز خرسندی از روند مثبت در ادامه تلاش ها برای مذاکرات پیش رو در وین، اظهار امیدواری کرد، این روند به نتایج مطلوب منتهی گردد تا  شاهد گسترش بیش از پیش روابط تجاری میان ایران و ایتالیا باشیم.

در پایان دو طرف  از یکدیگر برای سفر به پایتخت‌های دو کشور دعوت به عمل آورده و بر تداوم رایزنی ها تاکید کردند.

کلیدواژه