عقرب 27, 1400 08:56 Asia/Kabul
  • تخت روانچی: آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات برجامی خود را نقض کرده اند
    تخت روانچی: آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات برجامی خود را نقض کرده اند

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و نیز بدعهدی کشورهای اروپایی در قبال این توافق بین المللی، گفت: حقیقت غیرقابل انکار درباره برجام آن است که ایران به شرایط برجام پایبند بوده، اما آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات خود را نقض کرده اند. 

به گزارش رادیودری،  "مجید تخت روانچی"  در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تصویب گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد، خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، تحمیل مجدد تحریم های غیرقانونی و عدم پایبندی این کشور به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل،  مانع از بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع خود طبق این قطعنامه شده است.

"تخت روانچی" در ادامه به گام های برجامی ایران اشاره کرد و افزود: در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرف های برجام و برداشتن قابل راستی آزمایی همه تحریم های غیرقانونی و نیز ارائه تضمین از سوی غربی ها مبنی بر اینکه  تعهدات خود را مجددا نقض نخواهند کرد، ایران آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند. 

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده و حتی در زمان شیوع کرونا این بازرسی ها ادامه داشته است، تاکید کرد، هیچ مساله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تایید شده است.

"تخت روانچی" با بیان اینکه  انرژی هسته‌ای  نقش مهمی در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها دارد، اظهار داشت، این موضوع در معاهده "ان.پی.تی" و اساسنامه آژانس  بین المللی انرژی اتمی کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای آژانس کمک به کشورهای عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پایان با اشاره به حملات خرابکارانه رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته ای ایران و نیز ترور شهید "فخری زاده" دانشمند هسته ای و دفاعی ایران توسط این رژیم که در ادامه اقدامات تروریستی اسرائیل در سالهای قبل علیه دانشمندان هسته ای ایران بوده، از سازمان های بین المللی به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند.

تخت روانچی اضافه کرد که رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان.پی.تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمانهای آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه ای با این موضوع برخورد کند.

لزوم بازگشت سه کشور اروپایی به تعهدات برجامی

کلیدواژه