قوس 03, 1400 08:24 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات است
    امیرعبداللهیان: رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات است

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در گفت وگوی تلفنی با "ایگنازیو کاسیس" Ignazio Cassis همتای سوئیسی خود با اشاره به اینکه گفت‌ و گوها برای رفع تحریم‌ها علیه ایران از هفته آینده در وین آغاز می‌شود، تأکید کرد، تهران برای رسیدن به یک توافق خوب جدی است، اما رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات است.

به گزارش رادیودری، "حسین امیرعبداللهیان" در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به اینکه آمریکا از یکسو خود را علاقه مند به بازگشت به برجام می‌خواند و از سوی دیگر ظرف چند هفته گذشته در دو مرحله تحریم‌هایی را علیه اشخاص و شرکت‌های ایرانی وضع کرده، افزود:  جمهوری اسلامی ایران آمریکا را براساس رفتار مورد قضاوت قرار می‌دهد.

وزیر خارجه ایران در این مکالمه تلفنی همچنین به وضعیت بحرانی در یمن اشاره کرد و اظهار داشت، جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی جهت رفع محاصره و پایان دادن به جنگ در یمن حمایت می‌کند.

"امیرعبداللهیان"  درباره وضعیت منطقه و افغانستان نیز با بیان اینکه ایران هیات حاکمه سرپرستی کنونی افغانستان را به تشکیل دولتی فراگیر تشویق می‌کند، از وضعیت انسانی در این کشور در آستانه فصل سرما ابراز نگرانی کرد و تلاش بین‌المللی برای پاسخگویی به وضعیت انسانی در افغانستان و پناهجویان را خواستار شد.

وزیر خارجه ایران در این گفت وگوی تلفنی همچنین  با یادآوری جایگاه مهم سوئیس در اروپا، خاطرنشان کرد، روابط دوجانبه دو ‌کشور در مسیری درست قرار دارد و سفر اخیر رئیس پارلمان سوئیس به تهران نقطه عطفی در روابط پارلمانی دو کشور بوده است.

امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی ایران برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، ابراز امیدواری کرد،  این امر به زودی محقق شود.

وزیر خارجه سوئیس نیز در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به سفر خود به ایران در سالگرد صد سالگی روابط دو کشور، ایران را کشوری تاریخی و بسیار جذاب خواند.

"ایگنازیو کاسیس" همچنین به ارائه توضیحاتی درخصوص وضعیت کانال تجاری دو کشور پرداخت و بر همکاری برای انتقال کمک‌ها به افغانستان از طریق ایران اعلام آمادگی کرد.

وزیر خارجه سوئیس در پایان با بیان اینکه کشورش در خصوص لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با جمهوری اسلامی ایران هم‌نظر است، از تهران برای یافتن راهکار دیپلماتیک در افغانستان و همچنین میزبانی از پناهجویان، تمجید کرد.

امیرعبداللهیان: رفتار آمریکا نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می‌کند

دیدار و رایزنی امیرعبداللهیان با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

کلیدواژه