قوس 09, 1400 09:41 Asia/Kabul
  • حمایت آمریکا از اسرائیل مانع تحقق منطقه عاری از سلاحهای کشتار جمعی است
    حمایت آمریکا از اسرائیل مانع تحقق منطقه عاری از سلاحهای کشتار جمعی است

 سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: حمایت و چشم پوشی آمریکا نسبت به برنامه هسته ای اسرائیل، مانع تحقق منطقه عاری از سلاحهای کشتار جمعی در غرب آسیا است.

 به گزارش رادیو دری، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در دومین نشست کنفرانس غرب آسیا عاری از سلاحهای کشتار جمعی دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد که برگزاری موفق کنفرانس البته مطلوب برخی نیست و در حالی که همه دعوت شدگان از منطقه و چهار قدرت هسته ای در کنفرانس شرکت می کنند، آمریکا و اسرائیل همچنان با آن مخالفت کرده و در نشست های کنفرانس شرکت نمی کنند.

روانچی افزود: در چنین شرایطی، اولین راه رفع این موانع، الحاق اسرائیل به ان پی تی به عنوان عضو غیر هسته ای و قبول بازرسی های آژانس بر تمام فعالیت های هسته ای آن است. 

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد با توجه به وضعیت خاص غرب آسیا، مذاکره برای انعقاد معاهده مورد نظر بسیار زمانبر خواهد بود و در این فرایند بایستی هر گونه پیش شرط کنار گذاشته شده و با اجماع کارها را پیش برد.

وی افزود در این زمینه از میان برداشتن دو مانع فوق الذکر اولویت بسیار مهمی است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین با اشاره به برخی از بیانیه ها برای اشاره به برنامه هسته ای ایران تاکید کرد که ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران توسط آژانس تائید شده و این بیانات ما را از توجه به  تهدید اصلی که برنامه سلاحهای کشتار جمعی اسرائیل است، دور می کند.

نشست کنفرانس غرب آسیا عاری از سلاحهای کشتار جمعی دومین نشست سالانه کنفرانس است که هر سال به مدت یک هفته برگزار می شود و هدف آن انعقاد معاهده ای برای ایجاد غرب آسیا عاری از سلاحهای کشتار جمعی است.در نشست سال جاری، کشورهای شرکت کننده در مورد راههای رسیدن به این هدف به تبادل نظر خواهند پرداخت.

تخت روانچی: ایران شجاعانه با گروه های جنایتکار سازمان یافته مبارزه می کند

کلیدواژه