قوس 12, 1400 16:23 Asia/Kabul
  •   بورل و امیرعبداللهیان فضای مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کردند
    بورل و امیرعبداللهیان فضای مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کردند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امورخارجه ایران در یک گفت و گوی تلفنی فضای مذاکرات لغو تحریم ها در وین را مثبت ارزیابی کردند.

به گزارش رادیو دری؛ صبح امروز جمعه «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین در تماس تلفنی با وزیرخارجه ایران در خصوص روند مذاکرات رایزنی کرد.

هماهنگ کننده مذاکرات وین، تلاش آلمان، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران را برای رسیدن به تفاهم در وین مهم دانست و گفت: به «انریکه مورا» Enrique Mora دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده‌ام که در ارتباط سازنده و فعال با مذاکره کننده ارشد ایرانی و همه هیات‌ها برای رسیدن به توافق تلاش کند.

«حسین امیرعبداللهیان» هم در این گفت و گوی تلفنی ، روند مذاکرات را در مجموع خوب اما کند دانست و گفت: هیات ایرانی با حسن نیت، اختیارات لازم و ابتکارات دست یافتنی و رو به جلو، به شکلی فعال در میز مذاکرات حضور دارد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: در هر مذاکره و اقدامی پایان دادن کامل به تحریم‌های ناقض برجام هدف مشارکت ماست.  

امیر با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به همکاری فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افزود: علاوه بر مذاکرات و دیدارهای «علی باقری» مذاکره کننده ارشد ایران، کارشناسان ایرانی نیز در قالب کمیته خاتمه تحریم‌ها و کمیته هسته‌ای در حال مذاکرات فنی و تخصصی با ۱+۴ هستند.

وزیر امور خارجه ایران یادآور شد: به‌رغم عهدشکنی آمریکا و بی عملی سه کشور اروپایی، ایران با حسن نیت در مذاکرات وین حضور دارد و غرب هم باید ابتکار عمل واقعی خود را در خاتمه دادن به تحریم‌ها ارائه و به تکرار شعارهای قبلی و ناقض حقوق و منافع ملت ایران پایان دهد.

امیرعبداللهیان افزود: ما معتقدیم دستیابی به توافق خوب در دسترس است اما لازمه آن تغییر رویکرد برخی طرف‌ها از ادبیات تهدید به ادبیات همکاری، احترام متقابل و نتیجه محور است.

دور جدید مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها و احیای برجام از روز دوشنبه (۲۹ نوامبر /هشتم قوس) در پایتخت اتریش آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

هیأت جمهوری اسلامی ایران در وین ۲ سند پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل گروه  ۱+۴ در مذاکرات وین داده است.

 آغاز رایزنی‌ های دیپلماتیک مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین

کلیدواژه