قوس 24, 1400 11:32 Asia/Kabul
  • روانچی: مذاکرات وین می تواند با اراده سیاسی واقعی موفق شود
    روانچی: مذاکرات وین می تواند با اراده سیاسی واقعی موفق شود

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: مذاکرات وین تنها می‌تواند از طریق اراده سیاسی واقعی و مذاکرات مبتنی بر حسن نیت موفق شود.

به گزارش رادیودری، مجید تخت روانچی این مطلب را  شامگاه سه شنبه به وقت محلی پس از پایان نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی دوازدهمین گزارش آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ درخصوص برجام بیان کرد.

تخت روانچی با بیان اینکه مذاکرات وین تنها می‌تواند از طریق اراده سیاسی واقعی و مذاکرات مبتنی بر حسن نیت موفق شود، تصریح کرد: سرزنش کردن دیگران یا وانمود کردن اینکه سایر طرفها صبرشان لبریز شده است، سازنده نیست.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: در حالی که مذاکرات وین به پیش می رود، ما باید همگی برای رسیدن به یک توافق قابل قبول و خوب در وین در سریعترین زمان ممکن، همکاری کنیم.

روانچی اظهار داشت: تیم ایران در مذاکرات وین جدی و آماده است تا به صورت معنادار و سازنده با طرفهای دیگر تعامل نماید و امیدوار است آنها نیز همین رویکرد را اتخاذ کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرده و بسیار بیشتر از سهم عادلانه خود برای حفظ برجام تلاش کرده است، افزود: برای مرور مجدد دلایل وضعیت کنونی باید بگویم واقعیت این است که این آمریکا بود که بطور غیرقانونی از برجام خارج شد و تحریم ها را دوباره اعمال کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: اکنون باید آمریکا و اتحادیه اروپا به مسئولیت های خود عمل کرده و به اجرای کامل تعهداتشان تحت برجام بازگردند. 

تخت روانچی ادامه داد: همانطور که ما بارها اعلام کرده‌ایم تنها راه حل، تعهد همه طرف ها به اجرای کامل، مؤثر و قابل راستی‌آزمائی برجام است؛ نه بیشتر، نه کمتر.

این دیپلمات ایرانی همچنین خاطرنشان کرد: هرگونه تلاش برای مرتبط کردن اجرای برجام به موضوعات نامربوط یا بررسی گسترش یا توسعه‌دادن بندهای آن، مطلقا غیرقابل قبول و محکوم به شکست است.

وی تاکید کرد: بدیهی است که باید به ایران تضمین داده شود که تمام تحریم ها برداشته خواهند شد؛ آمریکا دوباره از برجام خارج نخواهد شد و از سازوکارهای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سوء استفاده نخواهد کرد.

تخت روانچی عصر سه شنبه به وقت محلی نیز در سخنانی در نشست شورای امنیت در خصوص اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ اظهار داشت: ایران مصمم است تمام تلاش خود را برای احیای برجام، به همان شکلی که بوده، بکار بندد.

وی تاکید کرد: در این راستا، پیشنهادات ما در وین کاملاً منطبق با مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. ما اراده سیاسی واقعی، جدیت لازم و تعامل سازنده خود با طرفهای دیگر برای دستیابی به یک توافق خوب در اسرع وقت را ثابت کرده‌ایم. اکنون باید طرف‌های دیگر ثابت کنند که واقعاً خواهان پذیرش و اجرای مؤثر و با حسن نیت همه تعهدات خود تحت برجام هستند.

روانچی همچنین ضمن تاکید بر تداوم برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران، گفت : توسعه برنامه موشکی متعارف یک حق مسلم مطابق با قوانین بین‌المللی است که با قطعنامه ۲۲۳۱ ممنوع یا محدود نشده است.

وی افزود: ایران به فعالیت‌های خود در رابطه با موشک‌های بالستیک و وسایل پرتاب فضایی که برای تضمین منافع امنیتی و اجتماعی-اقتصادی ما ضروری است، ادامه خواهد داد.

نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل درباره روند توافق هسته ای ایران

کلیدواژه