جدی 04, 1400 08:37 Asia/Kabul
  • پاسخ خطیب زاده به موضعگیری مداخله جویانه بریتانیا درمورد توانمندی ایران
    پاسخ خطیب زاده به موضعگیری مداخله جویانه بریتانیا درمورد توانمندی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنانی نسبت به موضع گیری مداخله جویانه وزیر امور خارجه بریتانیا درباره توانمندی دفاعی ایران واکنش نشان داد.

به گزارش رادیو دری؛ سعید خطیب زاده شامگاه جمعه ضمن رد موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد توانمندی دفاعی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران درچارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل می کند و لذا نه تنها اینگونه موضع‌گیری‌ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به حساب می‌آید بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است.

خطیب زاده افزود: بریتانیا در حالی که در یک رقابت بی‌پایان برای فروش مخرب‌ترین سلاح‌ها به منطقه غرب آسیا و دیگر مناطق بحران زده جهان است و بدون توجه به مقررات عدم‌اشاعه پیمان‌های نظامی مانند آکوس را منعقد می کند، در همان حال در مورد تمرین‌های نظامی معمول ایران اظهار نگرانی می کند.

وی در ادامه تاکید کرد: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به گواه هزاران ساعت بازرسی و گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی تماما صلح آمیز بوده و ایران هیچ برنامه ای برای مصارف نظامی انرژی هسته ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند.

خطیب زاده افزود: بریتانیایی ها بهتر از هرطرف دیگری می دانند که برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد.

وی اضافه کرد، این بریتانیا است که با تفسیر به رای قطعنامه ۲۲۳۱ عملا مفاد آنرا نقض می کند.

خطیب زاده با محکوم کردن تلاش مقامات بریتانیایی برای القای تهدید ایران در منطقه گفت: آنچه به بی ثباتی و ناامنی در منطقه دامن زده و از جمله فاجعه انسانی در یمن را بوجود آورده، اشتهای سیری ناپذیر بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی به فروش حجیم تسلیحات پیشرفته به برخی کشورهای منطقه، آنهم با آگاهی کامل از نقض حقوق بین‌الملل بویژه حقوق بشر دوستانه در کاربرد این تسلیحات، است.

وی افزود: آنها هستند که در پیشگاه مردم مظلوم منطقه و جامعه بین المللی بایستی در قبال افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه پاسخگو و مسئول باشند.

خطیب زاده در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه در مورد آن مذاکره می کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا با موضع گیری مداخله جویانه در مورد توانمندی دفاعی ایران ضمن انتشار بیانیه‌ای عصبانیت خود را از اقتدار موشکی ایران و پرتاب موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابراز کرد.

بریتانیا در تداوم هراس افکنی‌های خود از پیشرفت‌های برنامه دفاعی بازدارندگی ایران مدعی شد که این اقدامات یک تهدید برای امنیت منطقه و جهان است و از ایران خواست فورا این اقدامات را متوقف کند.  

رزمایش پیامبر اعظم (ص) 17 از روز دوشنبه به مدت پنج روز در سواحل خلیج فارس، تنگه هرمز و منطقه عمومی استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان با حضور یگان‌هایی از نیروهای زمینی، دریایی و هوافضای سپاه همچنین برخی یگان‌های مردم پایه بسیج مستضعفین ایران برگزار شد. 

در مرحله نهایی این رزمایش که روز جمعه برگزار شد، موشک‌های عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار مواضع حساس شبیه‌سازی‌شده دشمن را با دقت 100 درصدی مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند.  

پاسخ قاطع ایران به ادعاهای امارات و بحرین درباره جزایر ایرانی

کلیدواژه