جدی 21, 1400 09:07 Asia/Kabul
  • تخت روانچی: آمریکا باید الواح هخامنشی را کامل به ایران تحویل دهد
    تخت روانچی: آمریکا باید الواح هخامنشی را کامل به ایران تحویل دهد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد : آمریکا باید الواح هخامنشی را کامل و بدون بهانه به ایران تحویل دهد.

به گزارش رادیو دری، " مجید تخت روانچی "   سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: حدود ۹۰ سال پیش الواح هخامنشی برای مطالعه با قرار امانت سه ساله به موسسه شرق شناسی شیکاگوی آمریکا رفته و از آن زمان تا امروز  بصورت کامل بازگردانده نشده است.

تخت روانچی با بیان اینکه این الواح بخشی از فرهنگ و تاریخ کشور و متعلق به مردم ایران است، افزود: آمریکا هر بار به بهانه‌ای این کار را به تعویق می‌اندازد در حالیکه خود آمریکایی‌ها هم قبول دارند این الواح به صورت امانت به آمریکا آمده، ولی به طور کامل بازگردانده نشده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، خواست ایران را "روشن" دانست و تاکید کرد:  امانت باید به صورت کامل، مرتب و سالم برگردد و تحویل دولت ایران شود.

الواح هخامنشی، شامل بیش از ۳۰ هزار لوح است و در سال  1915 میلادی بر اساس مصوبه دولت وقت ایران  از طریق کشتی به موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگوی آمریکا فرستاده شد.

قرار بود در مدت سه سال بررسی‌های کارشناسی و مطالعاتی، بر روی این الواح صورت گیرد و سپس به ایران بازگردد.

در چند سال اول این اقدام صورت نگرفت، اما با پیگیری‌های مربوطه، بخشی از الواح در سال 1948  و بخشی هم در سال 1971  به ایران بازگردانده شدند و بخش دیگری هم از این الواح در سال 2004 میلادی   به ایران بازگردانده شدند، اما همچنان بخشی از این الواح در موسسه شرق شناسی شیکاگو باقی مانده است.

کلیدواژه