جدی 27, 1400 12:53 Asia/Kabul
  • خطیب زاده : موضوعات کلیدی و مهم در حوزه رفع تحریم ها باقی مانده است
    خطیب زاده : موضوعات کلیدی و مهم در حوزه رفع تحریم ها باقی مانده است

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت: موضوعات مهمی در  مذاکرات وین باقی مانده است که تصمیمات خاص سیاسی به ویژه از طرف آمریکایی را می‌طلبد.

به گزارش رادیو دری،« سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری با  خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین گفت: بسیاری از جداول و ستون‌ها آماده و بخشی از آن پرانتزها پاکسازی و توافق شده و توافقاتی نیز در خصوص ایده‌ها انجام شده است.


سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این حال تصریح کرد: آنچه باقی مانده است موضوعات کلیدی هستند که به طور ویژه تصمیمات خاص سیاسی به ویژه از طرف آمریکایی را می‌طلبد تا تصمیمات خود در حوزه رفع تحریم‌ها و موارد باقی مانده که بعضی از آنها موضوعات جدی هستند را اعلام کنند.


سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره ضرب الأجل‌های ساختگی درخصوص مذاکرات وین نیز گفت: رئیس جمهوری فعلی آمریکا و تیم سیاست خارجی و مذاکره کنندگانش در وین می‌دانند برجام به خاطر ایران زنده است و نه آمریکا که از برجام خارج و تمام تلاشش را کرد برجام را همان موقع از بین ببرد.

خطیب زاده درباره تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین گفت: منطق این تفاهم‌نامه، ایجاد یک نقشه راه بین ایران و چین و ارتقاء روابط به یک مشارکت جامع و راهبردی میان دو کشور است.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تصریح کرد: این نقشه راه نیازمند اجرایی شدن بندهای مختلف آن در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، پارلمانی و قضایی بود که طی ۵ ماه گذشته به طور ویژه در دولت و وزارتخانه‌های مختلف روی قراردادها کار کردند.
خطیب‌زاده ابراز امیدواری کرد: قراردادهایی که در مذاکرات اخیر وزیر امور خارجه ایران در پکن صورت گرفت و اجرایی شدن آن آغاز شده است، افقی را در روابط راهبردی ایران و چین باز کند.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره روابط ایران و عربستان هم با بیان اینکه تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است، افزود: ایران آمادگی دارد سفارت خود را در عربستان بازگشایی کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره سفر آتی رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه نیز گفت: این سفر که به دعوت رئیس جمهوری روسیه انجام می‌شود، در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و حائز اهمیتی زیادی است.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا هم گفت: آمریکا باید نشان دهد که از مسیر غلط گذشته به صورت عملی برگشته و تا مادامی که این اتفاق نیفتد در میز برجام جایی ندارد و این اعتماد و شناسایی را آمریکا باید با اصلاح رفتارش کسب کند.

اذعان کاخ سفید به اشتباه راهبردی آمریکا در خروج از برجام

کلیدواژه